تحریم‌های جدید آمریکا علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با ایران

امریکا در اقدامی جدید دو شرکت و ۴۵ فرد حقیقی مرتبط با ایران را تحریم کرده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا این افراد و شرکت‌ها را “عوامل سایبری مرتبط با وزارت اطلاعات ایران” معرفی کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۷ شهریور (۱۷ سپتامبر) در بیانیه ای اعلام کرد که عوامل سایبری مرتبط با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده است.

آمریکا می گوید این نهادها و افراد به حملات و تهدید در فضای سایبری علیه مخالفان جمهوری اسلامی ایران و خبرنگاران متهم هستند.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه خود گفته است گروه سایبری ایرانی با نام “تهدید مداوم پیشرفته ۳۹” (APT39) را به همراه ۴۵ فرد و یک شرکت صوری در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. این گروه از طریق یک شرکت داده‌پردازی به نام “شرکت رایانش هوشمند رانا” فعالیت می‌کردند که زیر نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی است.

دولت آمریکا می‌گوید ایران از طریق این گروه سایبری سال‌هاست که از دولت‌های مخالف، روزنامه‌نگاران، شرکت های بین‌المللی و آژانس های مسافرتی جاسوسی می کند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، شرکت “رانا” حدود ۱۵ شرکت را در آمریکا و بیش از همه شرکت‌های مسافرتی را هدف حمله قرار داده است.

بنابر این گزارش، دست‌کم ۱۵ کشور در خاورمیانه و شمال افریقا و ۱۰ کشور در قفقاز و آسیانه میانه هدف حملات سایبری هکرهای شرکت “رانا” قرار گرفته اند. اهداف حملات در این کشورها عمدتا نهادهای دولتی و شرکت‌های مخابراتی بودند.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در این رابطه گفته است: «رژیم ایران از وزرات اطلاعات خود به عنوان ابزاری برای هدف قرار دادن شهروندان و شرکت‌ها بهره می‌گیرد و سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده خود را در سراسر جهان پیش می‌برد.»

در این بیانیه همچنین از قول منوچین گزارش شده «ایالات متحده مصمم است با عملیات سایبری تهاجمی که امنیت جهانی را به مخاطره می‌اندازند و به صنعت مسافرتی جهانی لطمه می‌زنند، مبارزه کند.»

تحریم دو شرکت و یک فرد مرتبط با حزب الله

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرد دو شرکت مستقر در لبنان را به دلیل همکاری با حزب‌ا‌‌لله در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

آمریکا همچنین اعلام کرد یک فرد را که ارتباط نزدیکی با هر دو شرکت داشته را نیز تحریم کرده است.

طبق خبر مندرج در وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، شرکت های تحریم‌شده یکی شرکت مشاوره آرچ و دیگری شرکت مهندسی و ساختمانی میمر هستند.

دو هفته پیش نیز (۱۳ شهریور / سوم سپتامبر) وزارت خزانه‌داری آمریکا چندین نهاد و فرد مرتبط با صنعت نفت و پتروشیمی ایران را تحریم کرد. تحریم شدگان شرکت‌ها و افرادی بودند که در ایران، امارات متحده عربی و چین فعالیت می‌کردند و به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، در نقض تحریم های آمریکا و فروش محصولات نفتی ایران و انتقال پول أن به تهران مشارکت داشتند.

صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران به شدت زیر فشار تحریم های ایالات متحده قرار دارد. ایران تا دو سال پیش بیش از دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد، اما این روزها صادرات نفت این کشور به کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه رسیده است.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا می گوید: «حکومت ایران درآمد حاصل از فروش محصولات پتروشیمی را برای تامین مالی تروریسم و سیاست خارجی بی ثبات کننده خود هزینه می‌کند.»

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰