رزم‌ناو “یواس‌اس نیمیتز” آمریکا وارد آب‌های خلیج فارس شد

ناو هواپیمابر “یواس‌اس‌نیمیتز” آمریکا در همراهی با چند ناوچه با عبور از تنگه هرمز وارد آبهای خلیج فارس شد. آمریکا بر آن است تا با تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی رژیم ایران مانع از خرید جنگ‌افزار از سوی این کشور گردد.

تنش در مناسبات بین رژیم ایران و آمریکا افزایش یافته است. در همین رابطه، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خبر از ورود ناوهواپیمابر “یواس‌اس نیمیتز” به آب های خلیج فارس داده است.

حضور نظامی آمریکا در آب های منطقه در ارتباط با مبارزه آمریکا علیه نیروهای وابسته به “دولت اسلامی” (داعش) توضیح داده می‌شود. این در حالی است، که تحلیل‌گران افزایش حضور نظامی آمریکا در این منطقه را در ارتباط با رژیم ایران می‌دانند.

خبرگزاری فرانسه (AFP) روز ۱۸ سپتامبر (۲۸ شهریور) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از تقویت حضور نظامی آمریکا در آب‌های خلیج فارس داده است.

گفته می‌شود چند ناوچه و یک ناوشکن رزم ناو “یواس اس نیمیتز” را در این ماموریت نیروی دریایی آمریکا همراهی می کنند. این ناوچه ها حامل موشک‌های هدایت شونده هستند.

در بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است آمده که هدف از اعزام این رزم ناو به آب‌های خلیج فارس حمایت و پشتیبانی از ائتلاف ضد داعش و همکاری با کشورهای متحد آمریکا در منطقه بوده است.

دریابد جیم کرک، که فرماندهی این مجموعه دریایی را برعهده دارد از آمادگی کامل نیروهای خود برای مقابله با هر تهدیدی سخن گفته است. پیش از او نیز، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده بود که تمامی فعالیت های نظامی رژیم ایران در منطقه به دقت رصد می‌شود.

مکانیسم ماشه

خبرگزاری فرانسه اعزام این ناو هواپیمابر در همراهی با دو ناوچه و یک ناوشکن را در شرایط کنونی بی ارتباط با تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه نمی‌داند.

به‌رغم مخالفت دیگر کشورهای ذیربط در توافق هسته ای، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا یک ماه پیش طرح فعال کردن مکانیسم ماشه را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده بود.

بر اساس این مکانیسم، همه تحریم‌های بین المللی و از جمله تحریم‌های تسلیحاتی رژیم ایران فعال می شوند. جمهوری اسلامی و دیگر کشورهای حاضر در توافق هسته ای با اشاره به خروج آمریکا از این توافق، رجوع این کشور به این بند از برجام را از منظر حقوقی صحیح نمی‌دانند.

به رغم آن، مایک پمپئو روز پنج شنبه ۱۷ سپتامبر رسما خبر از فعال شدن این مکانیسم در روز شنبه ۱۹ سپتامبر داده بود.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور مربوط به ایران و ونزوئلا نیز گفته بود : همه تحریم های بین‌المللی علیه ایران روز شنبه تجدید می شوند. بر اساس این سیاست تحریم های تسلیحاتی ایران به طور نامحدود تمدید خواهد شد و دیگر محدودیت‌ها نیز علیه این کشور به مورد اجرا در خواهد آمد.

مایک پمپئو گفته است که ما به جمهوری اسلامی امکان خرید تانک های چینی و سامانه دفاع ضدهوایی روسی را نخواهیم داد و مانع از ارسال جنگ افزار از سوی ایران به حزب‌الله لبنان خواهیم شد.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰