وزیر امور خارجه عراق: دخالت در امور داخلی عراق به یک فاجعه در منطقه می انجامد

«فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق، تأکید کرد که عدم دخالت در امور داخلی این یک اصل در روابط همه کشورها با یکدیگر است و عراق هم در چارچوب همین اصل تلاش می کند.

او در مصاحبه به نشریه «الشرق الاوسط» که در پاریس انجام شد تأکید کرد که یکی از اهداف سفر اروپایی اش علاوه بر تقویت روابط اقتصادی، بررسی اوضاع امنیتی و سیاسی عراق و منطقه و دعوت از ارسال ناظران اروپایی برای انتخابات عراق در ژوئن آینده و همچنین هماهنگی های لازم برای سفر نخست وزیر عراق به پاریس در اواسط ماه اکتبر بوده است.

حسین تأکید کرد که یکی از موضوعات مهمی که وی دنبال می کند موضوع خانواده های تروریست های داعش در زندان های عراق و سوریه است و افزود که این مسئله ابعاد پیچیده ای پیدا کرده و به یک معضل حقوقی تبدیل شده است و عراق به تنهایی نمی تواند مسئولیت و هزینه های این زندانیان را بر عهده بگیرد.

او رابطه با عربستان سعودی را موضوعی مهم برای عراق دانست و تأکید کرد که به زودی سفری به ریاض خواهد داشت و افزود که عراق و عربستان با جدیت در پی ایجاد روابط تجاری و اقتصادی و برقراری شبکه منافع متقابل هستند و هر دو کشور می خواهند که بهترین روابط را داشته باشند.

وزیر خارجه عراق درباره اختلافات عراق با ترکیه نیز گفت که ترکیه به بهانه حضور حزب کارگران کردستان تمامیت ارضی عراق را نقض کرده و افزود که عراق هیچ حمایتی از این گروه نمی کند و هرچند متوجه دغدغه های ترکیه است، دخالت نظامی در این سطح را درک نمی کند.

او گفت که با وجود این اختلافات عراق در پی مذاکره با ترکیه برای رسیدن به نتایج ملموس است و اصل هرگونه مذاکره احترام به حاکمیت ارضی عراق خواهد بود.

فؤاد حسین گفت که از الکاظمی برای سفر به ترکیه دعوت رسمی به عمل آمده و افزود که به زودی از وزیر خارجه ترکیه برای مذاکره درباره این مسائل برای سفر به بغداد دعوت خواهد کرد.

او درباره اظهاراتش درباره لزوم احترام کشورهای همسایه به حاکمیت ارضی عراق و خودداری شان از دخالت در امور عراق گفت که این یک اصل در روابط همه کشورها با یکدیگر است و عراق هم در چارچوب همین اصل تلاش می کند و افزود که دخالت همسایگان در امور داخلی عراق درست نیست و در نهایت به فاجعه ای در منطقه می انجامد چون هر کنشی واکنشی را در پی خواهد داشت و این واکنش از جانب عراق نخواهد بود و در نهایت عراق را به میدان نزاع تبدیل می کند و چنین چیزی مطلقا پذیرفتنی نیست.

حسین گفت که عراق برای جلوگیری از دخالت های خارجی از طریق مذاکره و شرح مواضع خود به دوستانش عمل می کند و افزود که عراق دوستان بسیاری دارد که مواضعش را درک می کنند و می توان از این فضایی که به سود عراق شکل گرفته استفاده کرد.

او درباره حضور نظامی امریکا در عراق گفت که وجود نیروهای امریکایی مبتنی بر نیازهای امنیتی و نظامی عراق است و نحوه تعامل با این موضوع در رایزنی های عراق با امریکا تعیین می شود.

حسین افزود که دولت در عراق در این باره واقعیت های اجتماعی عراق و مصوبه مجلس که خواستار خروج نیروهای امریکایی شده بود را در نظر می گیرد و افزود که بعد از پایان جنگ با داعش که هنوز خطری جدی برای عراق است، روابط نظامی و امنیتی عراق با امریکا شکل دیگری خواهد یافت.

منبع: سایت عراقی مبدل ایست نیوز به زبان فارسی، ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰
تصویر: فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق