فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران: ۲۳ کشتی خارجی در توقیف ماست

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران از توقیف ۲۳ «کشتی خارجی» توسط نیروهای نظامی ایران خبر داد. آقای تنگسیری که در برنامه گفتگوی ویژه خبری با تلویزیون ایران شرکت کرده بود جزئیات بیشتری درباره مالکیت این کشتی‌ها و محموله آنها نداد و تنها به این نکته اکتفا کرد که توقیف این کشتی‌ها برای مبارزه با قاچاق بوده است.

همزمان با دور جدید تشدید تنش‌های رژیم ایران و آمریکا خبرها از توقیف چند نفت‌کش در این منطقه در سال گذشته حکایت داشت.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در این گفتگوی خبری در خصوص رهگیری روزهای گذشته ناوگروه آمریکایی توسط پهپادهای سپاه، گفت: «آمریکایی‌ها قریب به ۱۰ ماه در خلیج فارس حضور نداشتند و این کاروانی که جمعه ۲۸ شهریور وارد شد پس از ده ماه بود و بعد از اینکه این ناو هواپیمابر آمد، سه فروند شناور رزمی آن را اسکورت می کردند.»

آقای تنگسیری در ادامه گفت : «ناو هواپیمابر تمامی رادارهایش روشن بود و سه فروند بالگرد به پرواز در آورد و یک فروند هم آماده پرواز داشت. ما این شناروها را رصد کردیم و با ما همکاری کردند و در محل ایستایی اینها روبروی عسلویه آنها را رصد سطحی کردیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه همچنین با اشاره به الحاق پهپادهای جدید به نیروی تحت امرش از راه اندازی گروه پنجم پهپادی در منطقه سوم دریایی خبر داد. او در خصوص مشخصات این پهپادها گفت که آنها جنگنده و عمود پرواز و قادر به حمل بمب‌های لیزری هستند و می‌توانند ۱۵۰۰ کیلومتر برد پروازی داشته باشند.

تنگسیری همچنین گفت که نیروی دریایی سپاه در آینده نزدیک به شناورهای اقیانوس پیمای ۶۵ کتری با قابلیت حمل بالگرد و شناورهایی با سرعت ۹۴ نات و موشک انداز با فورس ۴ مجهز می‌شوند.

منبع: سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰
تصویر: عکسی از آرشیو