خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراین در ۹ شهر جهان گردهم می آیند

خانواده‌های قربانیان ساقط شدن هواپیمای اوکراین توسط موشک های سپاه پاسداران، روز ۵ اکتبر (۱۴ مهر) در ۹ شهر جهان گرد هم می آیند. این خانواده‌ها از مردم خواسته‌اند تا با حضور آنلاین خود در این تجمعات از آنها حمایت کنند.

روز دوشنبه ۵ اکتبر (۱۴ مهر) ۹ شهر جهان محل گردهمایی خانواده‌های قربانیان ساقط شدن هواپیمای اوکراین توسط موشک‌های سپاه پاسداران ایران خواهد بود.

شهرهای ونکوور، تورنتو، اوتاوا، مونترال، ادمونتون و وینیپک در کانادا، واشنگتن دیسی در آمریکا، لندن در بریتانیا و فرانکفورت در آلمان، شهرهایی هستند که این تجمع در ساعت ۸ تا ۱۰ شب به وقت ایران در آنها برگزار خواهد شد.

در سایت “دادخواهی جان‌باختگان پرواز PS752” محل برگزاری این تجمع در هر شهر و زمان آن به وقت محلی منتشر شده است.

خواسته این خانواده‌ها در این تجمعات در سایت دادخواهی این گونه تعریف شده است:

محکومیت جنایت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی)

با توجه به شرایط شیوع کرونا، خانواده ها از مردم خواسته اند که به صورت آنلاین به آنها بپیوندند.

هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین بامداد روز ۱۸ دی ماه ۹۸ دقایقی پس از برخاستن از باند فرودگاه “امام خمینی” تهران هدف دو موشک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و تمام ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

پس از تاخیری چندماهه، جمهوری اسلامی بالاخره جعبه سیاه هواپیما را برای بازخوانی به فرانسه فرستاد. در این بازخوانی مشخص شد که تیم پرواز پس از موشک اول زنده بوده‌اند و تا ۱۹ ثانیه پس از اصابت موشک اول، تماس‌شان با برج مراقبت برقرار بوده اما ۲۵ ثانیه پس از موشک اول، دومین موشک شلیک می شود و هواپیما را سرنگون می کند.

هنوز مقامات جمهوری اسلامی هیچ توضیحی درباره اینکه چرا دو موشک به سمت این هواپیمای سافربری شلیک شده نداده و تنها از “خطای انسانی” صحبت کرده‌اند.

در آخرین اقدام، خانواده های جان باختگان دو شکایت جمعی علیه جمهوری اسلامی ایران اقامه کرده و از سوی دو شرکت وکالتی به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی تحویل داده‌اند.


منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰