خانه احمد محمود در اهواز فروخته شد

خانه احمد محمود از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان ایران در اهواز به دلیل کوتاهی در ثبت در فهرست آثار ملی با وجود تلاش فعالان میراث فرهنگی سرانجام از سوی خانوادهاش فروخته شد. با فروخته شدن این خانه آینده نامعلومی برای بنایی که می‌توانست تبدیل به موزه شود، رقم خورده است.

مجتبی گهستونی فعال میراث فرهنگی در خوزستان به وبسایت «میراث‌خبر» از فروش خانه احمد محمود نویسنده در اهواز خبر داده که توسط خانواده‌ی این نویسنده صورت گرفته است.

او گفته که فعالان میراث فرهنگی استان خوزستان بارها با نگارش نامه و در جلساتی با مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت میراث فرهنگی و استانداری و وزارت راه و شهرسازی خواستار ثبت خانهی چهره‌های شناخته شده‌ی از جمله احمد محمود شده بودند.

حالا با بی‌توجهی نهادهای مسئول، مشخص نیست خانه پدری احمد محمود نویسنده چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد و صاحب جدید این خانه اقدام به تخریب یا تبدیل آن به خانه-موزه خواهد کرد یا نه.

گهستونی فعال میراث فرهنگی استان خوزستان هشدار داد: «نباید این خانه را فراموش کرد، ای کاش مسئولان تصمیم جدی برای ثبت و حفاظت از این خانه بگیرند. حفاظت از این خانه می‌توانست گام بزرگی برای ماندگاری هویت شهری و ادبی اهواز باشد.»

احمد محمود یکی از نویسندگان اجتماعی نویس برجسته معاصر ایران است که رمان «همسایه‌ها» از محبوب ترین آثارش به شمار می‌آید. «داستان یک شهر»، «زمین سوخته»، «مدار صفر درجه» از دیگر آثار احمد محمود است. این نویسنده ۱۲ مهرماه سال ۱۳۸۱ بر اثر بیماری ریوی در تهران درگذشت و در امامزاده «طاهر» کرج به خاک سپرده شد.

کتاب «همسایه‌ها» را احمد محمود در سال ۱۳۵۳ نوشت که یکی از پرتیراژترین رمان‌ها به زبان فارسی بوده است. این رمان وقایع ۲۸ امرداد ۳۲ و ملی شدن صنعت نفت در ایران را روایت می‌کند که پس از انقلاب به دلیل آنچه «تصاویر و صحنه‌های جنسی و مستهجن» خوانده شد، ممنوع اعلام شد.

با این حال، «همسایه‌ها» همچنان پرمخاطب است و توسط بازار قاچاق کتاب به صورت افست چاپ می‌شود و دست‌فروشان آن را عرضه می‌کنند.

منبع : سایت کیهان لندن ، ۵ اکتبر ۲۰۲۰