الیوت آبرامز: تحریم‌ها علیه رژیم ایران افزایش می‌یابد

درحالی که ایران، چین، روسیه و نمایندگان ۲۳ کشور دیگر در بیانیه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده شده اند، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا از تشدید تحریم‌ها علیه حکومت اسلامی خبر داد.

الیوت آبرامز به شکه خبری سی‌ان ان گفت: «فشار تحریم‌ها علیه حکومت اسلامی حاکم بر ایران هرگز به این اندازه نبوده و این فشار در روزها و هفته های آینده افزایش خواهد یافت.»

دولت دونالد ترامپ بر این باور است که از طریق دنبال کردن استراتژی فشار حداکثری، ماجراجویی‌های منطقه ای تهران را کنترل کرده و مقامات حکومت اسلامی را به مسیر مذاکره و توافق هدایت می‌کند.

الیوت آبرامز در گفتگو با کریستین امانپور، گزارشگر سی‌ان‌ان در واکنش به پرسشی درباره همراه نشدن دیگر کشورها با این استراتژی گفت: مهم این است که صاحبان صنایع و تجارت‌های بزرگ زمانی که موضوع معامله با رژیم ایران به میان می‌آید، خطر نمی‌کنند. او در ادامه گفت: «فارغ از اینکه چه دولتی در آمریکا بر سر کار آید، فشار حداکثری باید ادامه یابد و حکومت ایران به تدریج برای مذاکره آماده خواهد شد.» به گفته آبرامز، «ایرانیان آماده ورود برای توافق جدید خواهد بود چون چهار سال دیگر دوام نمی‌آورند.»

بلومبرگ اخیرا گزارشی از طرح آمریکا برای تحریم ۱۴بانک ایران و قطع کامل دسترسی ایران به سیستم مالی بین‌المللی خبر داده بود. آبرامز به جزئیات تحریم‌های جدید اشاره نکرده،اما به نظر میرسد تحریم کامل سیستم مالی، یکی از اهداف مورد نظر آمریکا برای تحت فشار قرار دادن هرچه بیشتر مقامات تهران باشد. در نتیجه تحریم‌ها و استراتزی فشار حداکثری نرخ ارز به طور بی‌سابقه‌ای در ایران افزایش یافته و درآمد نفتی در نتیجه تحریم صادرات نفتی به طور کم‌سابقه‌ای کاهش یافته است.


منبع: برگفته از سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۶ اکتبر ۲۰۲۰