نوبل شیمی ۲۰۲۰ به دو محقق زن به‌خاطر تحقیقات در زمینه مهندسی ژنوم رسید

امانوئل شارپنتیه، محقق فرانسوی و جنیفر دودنا، دانشمند آمریکایی به دلیل توسعه روش ویرایش ژنوم (مهندسی ژنوم) معروف به کریسپر یا «قیچی ژنتیکی»، برنده نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند. این تحقیقات نویدبخش بهبود بیماری‌های ژنتیکی است.

کمیته نوبل گفت که این روش به این معنی است که محققان می‌توانند دی‌ان‌ای حیوانات، گیاهان و میکروارگانیسم ها را «با دقت بسیار بالا» تغییر دهند.

کلیس گوستافسون، رئیس کمیته شیمی آکادمی نوبل گفت: «قدرت عظیمی در این ابزار ژنتیکی هست که همه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نه تنها انقلابی در علوم پایه ایجاد کرده است بلکه منجر به تولید محصولات نوآورانه شده است که در درمان‌های پیش‌گامانه پزشکی کاربرد خواهد داشت.»

وی این‌گونه نتیجه گیری کرد: «هر ژنومی اکنون می‌تواند برای رفع آسیب ژنتیکی اصلاح شود.»

وی در عین حال تاکید کرد که قدرت عظیم این فن‌آوری به این معنی است که باید از آن با احتیاط بیشتری استفاده کنیم. وی افزود: «اما کاملا روشن است که این یک فن‌آوری است، روشی که فرصت‌های بزرگی را برای بشریت فراهم می‌کند.»

این جایزه معتبر با یک مدال طلا به همراه مبلغ ۱۰ میلیون کرون (بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلار) اعطا می شود.

خانم شارپنتیه که هم اکنون مدیر تحقیقاتی ماکس پلانک برلین است پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ به خبرنگاران گفت: «باید بگویم که بسیار احساساتی شدم.»

منبع: سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۷ اکتبر ۲۰۲۰