یگان ویژه به سوگواران شجریان حمله کرد

ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده از تجمع سوگواران شجریان در برابر بیمارستان جم نشان می‌دهد که یگان ویژه نیروی انتظامی به مردم حمله می‌کنند.

گزارش‌ها از زد و خورد در نزدیکی بیمارستان جم و سرداده شدن شعار «مرگ بر دیکتاتور» خبر می دهند. شبکه خبری «یورو نیوز» ابتدا خبر درگیری‌ها را بازتاب داد.

پس از انتشار خبر درگذشت محمدرضا شجریان، دوستداران او به سرعت در برابر بیمارستان جم گرد آمدند. شعارهای سرداده شده نیز به سرعت سیاسی شد.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، سوگواران شجریان در برابر بیمارستان ترانه معروف «مرغ سحر» را جمعاً خواندند و سپس علیه صداوسیمای حکومت اسلامی که شجریان را ممنوع‌الصدا کرده بود، شعار دادند: «ننگ ما، ننگ ما، صداوسیمای ما».

پس از حمایت محمدرضا شجریان از جنبش سبز، پخش تصویر او از تلویزیون حکومتی رژیم اسلامی ممنوع شد. پس از مرگ برجسته‌ترین استاد آواز و موسیقی سنتی ایران، اما اکنون شبکه‌های تلویزیونی حکومت اسلامی در حال پخش صدا و تصویر او هستند.

مردم معترض همچنین در خیابان‌های منتهی به بیمارستان جم شعار سر دادند که «دیکتاتور بمیرد / شجر هرگز نمیرد»:

محمدرضا شجریان در ۸۰ سالگی و پس از یک دوره بیماری طولانی درگذشت.

محمدرضا کلائی، شهردار مشهد در حساب اینستاگرامی خود تأیید کرد که استاد آواز سنتی ایران در مشهد در «توس» در آرامگاه فردوسی و در کنار کسانی همچون مهدی اخوان ثالث، شاعر نامدار معاصر به خاک سپرده خواهد شد.

منبع: رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۹ اکتبر ۲۰۲۰