کمپین «شنبه‌های اعتراضی»؛ اعلام خشم و مخالفت سراسری علیه حکومت اسلامی در سراسر دنیا

«شنبه‌های اعتراضی» فعالیت خود را از اولین شنبه ماه اوت ۲۰۲۰ برابر با ۱۱ امردادماه ۱۳۹۹ آغاز کرده و تا کنون در شهرهایی چون گوتبرگ (سوئد)، هامبورگ، تورینگن، زوریخ (آلمان)، آتن، سالونیک (یونان)، ماکاسار (اندونزی)، پاریس (فرانسه) و تورنتو (کانادا) برگزار شده است.

از ایده‌های این کمپین، ایجاد همبستگی و اتحاد بین گروه‌های مختلف سیاسی آزادی‌خواه، دموکراسی‌خواه و پایبند به حفظ تمامیت ارضی ایران و گرد هم آوردن معترضان برانداز حکومت از گرایش ها و عقاید سیاسی مختلف است.

با آرش همپای آغازگر و سخنگوی کمیپن «شنبه‌های اعتراضی» و فعال مدنی درباره چگونگی شکل گرفتن «شنبه‌های اعتراضی» و لزوم تشکیل این کمپین و اهداف آن گفتگو کرده‌ایم.

-کمپین شنبه‌های اعتراضی چگونه شکل گرفت و چه نیازی به تشکیل آن بود؟

-کمپین شنبه‌های اعتراضی حدود ۳ ماه پیش فعالیت خود را در ۸ شهر دنیا شروع کرد؛ ما فعالان برانداز خارج کشور از مردم داخل ایران می‌خواهیم تا اعتصابات سراسری علیه حکومت اسلامی برگزار کنند و با هم اتحاد داشته باشند آن‌هم در فضای امنیتی داخل ایران؛ به همین دلیل این پرسش مطرح شد که خود ما براندازان خارج کشور کدام تظاهرات را برپا می‌کنیم!

آیا با همه اختلاف نگرشی که با هم داریم، توانسته‌ایم به خاطر مردم ایران و آزادی کشورمان همبستگی داشته باشیم و در شهرهای مختلف دنیا اعتراضات سراسری برگزار کنیم؟ البته در طول ۴۱ سال پس از انقلاب صدها تجمع در سراسر دنیا علیه حکومت اسلامی برگزار شده ولی به صورت پراکنده.

این پراکندگی با وجود تعدد تظاهرات‌ها باعث می‌شد تا اتحاد و همبستگی نیروهای مخالف رژیم اسلامی کمتر دیده شود و از طرف رژیم و وابستگانش و همچنین برخی شهروندان اروپایی و آمریکایی این موضوع طرح شود که با تعداد کم شرکت کنندگان در تظاهرات علیه حکومت پس ایرانیان در خارج کشور با رژیم اسلامی مشکلی ندارند. در حالی که اگر ما اعتراضات را به صورت سراسری برگزار کنیم و طیف‌های مختلف سیاسی در یک روز مشخص علیه رژیم تظاهرات کنند، مسلما تعداد واقعی مخالفان رژیم و اتحاد آنان بهتر نمایان می‌شود و همه دنیا می‌فهمد که اکثر ایرانیان داخل و خارج کشور خواهان سرنگونی رژیم هستند.

علاوه بر این، ما می‌توانیم صدای واقعی و سانسورنشده‌ی مردم ایران در دنیا باشیم چراکه رسانه‌های بزرگ به دلایل مختلف صدای مردم و اعتراض ملت ایران را سانسور و یا گزینشی پخش می کنند. این وظیفه ما ایرانیان خارج کشور است تا همه این صداها را به گوش دنیا برسانیم.

-نقطه شروع این ایده از کجا بود؟

-در پی گفتگوهایی که همیشه با فعالان مخالف حکومت اسلامی داشتیم، به چند تن از آنان با گرایش چپ، مشروطه‌خواه و با عقاید مختلف این پیشنهاد را دادم که همه با هم تجمع سراسری در یک روز مشخص برگزار کنیم. ابتدا پیشنهاد شد که این اعتراض هر هفته باشد ولی چون برای همه میسر نبود، تصمیم گرفته شد تا برای برگزاری گسترده و امکان هماهنگی، این تظاهرات اولین شنبه هر ماه میلادی برگزار شود. ما می‌خواهیم یک روز تظاهرات سراسری را با کمک دوستان برانداز از سراسر دنیا جا بیندازیم که در نخستین شنبه هر ماه میلادی علیه رژیم برگزار می‌شود.

تلاش ما این است، همه بدانند این کمپین متعلق به جریان و حزب خاصی نیست و از همان روز نخست هم برخلاف همیشه که گروه‌های مختلف مخالف همراه آوردن پرچم یا تصویر شخصیت خاصی بودند، تصمیم گرفتیم که مخالفان رژیم و کسانی که خواهان براندازی رژیم اسلامی هستند و به حفظ تمامیت ارضی کشور و دموکراسی باور دارند، می‌توانند پرچم و نماد خود را نیز همراه بیاورند بدون اینکه حرکت را به نام خودشان مصادره کنند. این کمپین صرفا یک تظاهرات سراسری از تمام طیف‌هاست بدون اینکه نام اشخاص و احزاب بر این جنبش سایه بیاندازد.

-تمرکز این کمپین بر اعلام همبستگی با مردم داخل کشور است یا آگاه ساختن کشورهای دنیا از جمله کشورهای اروپایی از واقعیت جاری در ایران و جلب حمایت آنان؟

-ما هر دو هدف را دنبال می‌کنیم. این کمپین اعلام همبستگی با مردم معترض ایران است که حکومت اسلامی را نمی‌خواهند و خواهان سرنگونی آن هستند تا انرژی، دلگرمی و چشم‌اندازی به هموطنان داخل ایران بدهیم و به آنها یادآوری کنیم که ما ایرانیان خارج کشور نه شما، نه کشورمان، نه خانه‌مان و آرمان‌هایمان را، و نه آزادی ایران را، هرگز فراموش نکرده ایم و پا به پای شما ایستاده‌ایم. هرچند سهم ما کمتر از مبارزان داخل است ولی وظیفه و مسئولیت و آرمان خود را فراموش نکرده‌ایم و پا به پای مردم در داخل تا روز آزادی کشورمان قدم بر می‌داریم و فعالیت می کنیم.

-و جنبه بین‌المللی این کمپین چیست؟

-در طول ۴۱ سال از انقلاب ۵۷ تا کنون مردم به خاطر حجاب اجباری، رفتارهای خشن و ایدئولوژیک رژیم، اعدام‌ها و قلع و قمع مداوم مخالفان و منتقدان و دگراندیشان و ده‌ها مورد دیگر در نقض حقوق بشر و حقوق اولیه‌ی انسانی که به حکومت اعتراض داشتند ولی توسط برخی رسانه‌های پر مخاطب سانسور و یا تحریف می‌شده. مثلا بعضی رسانه‌ها اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ را فقط به دلیل گرانی بنزین عنوان کردند. در صورتی که هدف معترضان و کشته‌شدگان این اعتراضات که به گزارش رویترز ۱۵۰۰ تن جان خود را از دست دادند و به روایت های دیگر بسیار بیش از این بوده، بدون تعارف، مخالفت با نظام و سرنگونی رژیم بوده.

این را وظیفه خود می دانیم که در هر شهری از اروپا و آمریکا که زندگی می‌کنیم، خلائی را که رسانه ها ایجاد کرده‌اند به عنوان یک ایرانی و هم‌پیمان با مردم معترض ایران، پر کنیم؛ مردم کشورهای دنیا را با مسائل کشورمان و خواست ملت‌مان آشنا کنیم. صدای اعتراض ملت ایران را به صورت دیوارنویسی، برگزاری برنامه، تجمع و یا کمپین شنبه‌های اعتراضی به گوش دنیا برسانیم؛ اینکه مردم یک‌پارچه خواستار سرنگونی رژیم هستند و خواستار اصلاح رژیم نیستند و مدام شعار می‌دهند نه اصلاح طلب و نه اصولگرا؛ اینکه آنها کل حکومت اسلامی را نمی‌خواهند. خودم در آلمان و یونان دیدم که مردم گمان می‌کنند مردم ایران با رژیم مشکلی ندارند و صرفا خواهان آزادی اجتماعی هستند! باید به مردم دنیا توضیح داد که ملت ایران چه می‌خواهد.

کاری به دولت‌ها نداریم که فقط به فکر تجارت و منافع خودشان هستند و با حکومت اسلامی مماشات می‌کنند. ما می‌توانیم با آگاه ساختن افکار عمومی کشورهای مختلف باعث شویم تا آنان به دولت‌شان برای قطع روابط و تجارت با رژیم جنایتکار فشار بیاورند. اگر به دولت آلمان بگوییم دست از دوستی با رژیم بردارد، فکر نمی کنم تأثیری داشته باشد. اما اگر مردم آلمان، خواهان تغییر رویه‌ی دولتشان باشند، قطعا تاثیرگذار است. بنابراین ما نیاز به جذب همبستگی ملت‌های دنیا داریم.

-نظر شما درباره «پیمان نوین» که از سوی شاهزاده رضا پهلوی مطرح شده چیست؟ ایشان هم به اهمیت اعتراضات سراسری اشاره کرده‌اند. براندازان چه نقشی می‌توانند در این اعتراضات ایفا کنند؟

-کمپین «شنبه‌های اعتراضی» در اشل کوچکترِ «پیمان نوین» است. ما بر همبستگی و تمرین همبستگی اصرار داریم و سعی می‌کنیم برای تظاهرات خارج از کشور به اتحاد برسیم. شاهزاده در «پیمان نوین» باز هم اعلام کردند که هیچ نیتی برای به قدرت رسیدن خودشان ندارند و صرفا دست یاری را برای اتحاد بیشتر و «نجات ایران» به سوی نیروهای دموکراسی‌خواه دراز می‌کنند.

فکر می‌کنم باید اختلافات گذشته را کنار بگذاریم و فقط به براندازی فکر کنیم؛ چه طرفداران و چه مخالفان شاهزاده امروز باید همه به اتحاد برسیم اگر که واقعا به فکر ایران و مردم ایران هستیم. اگر به راستی به آزادی ایران می‌اندیشیم و نه فقط به خودمان و منافع گروهی‌مان. اگر به فهم و شعور ملت ایران باور داریم و باور داریم که ملت اینقدر شعور سیاسی دارد که فردای آزادی، انتخاب درستی داشته باشد، بنابراین امروز فقط باید به براندازی فکر کنیم. امروز فقط می‌خواهیم که ایران ما، خانه ما، ملت ما آزاد شود. بعد از سرنگونی رژیم، تصمیم ملت و صندوق رأی در یک فضای دموکرات تعیین کننده خواهند بود.

امیدوارم جریا‌ن‌های مختلف همسو شوند و در این همبستگی دست یاری شاهزاده رضا پهلوی را به عنوان سرشناس‌ترین شخصیت اپوزیسیون بفشارند. پیش از آنکه کشورمان به کل نابود شود می‌بایست این لجاجت ها و اختلافات را کنار گذاشت و فقط به ایران و آزادی کشور اندیشید.

-تصور شما از آیندهی این کمپین چیست؟ پس از گذشت سه ماه از تشکیل این کمپین چقدر موفق بوده و چقدر امیدوارید؟

-امید داریم که به صورت عمومی همه براندازان را همراه کنیم. بسیاری از براندازان منتظر تشکیل چنین کمپین‌هایی هستند ولی در جریان تشکیل آن قرار ندارند. من شخصا بجز صفحه توئیترم با چندهزار دنبال‌کننده، رسانه‌ای ندارم. اگر رسانه‌ها به ما تریبون بدهند تا درباره کمپین صحبت و اطلاع‌رسانی کنیم، قطعا استقبال خواهد شد. چون فکر می کنیم همه ایرانیان از حکومت اسلامی خشمگین و منزجرند و عطش بازگشت به خانه و بازسازی کشور را دارند.

اگر دوستان با گرایش‌های مختلف همراه شوند خواهیم دید که در کشورهای مختلف دنیا تظاهرات سراسری علیه رژیم برگزار خواهد شد و دنیا خواهد فهمید که براندازان هزاران هزار نفرند. ما در طول سه ماه شاهد اعلام همبستگی ها بودیم و برای نخستین تجمع شش روز فرصت داشتیم و در این فرصت کوتاه از شهرهای مختلف دنیا اعلام همبستگی دریافت کردیم.

-و توصیه ی شما؟

-امیدوارم همه دوستان چه چپ، سلطنت‌طلب، مشروطه خواه، کمونیست و جمهوری خواه بیایند و از این کمپین حمایت کنند. برای یکبار هم که شده بتوانیم تظاهرات سراسری در دنیا برگزار کنیم. این پذیرفتنی نیست که ما براندازان با وجود تعداد، توان و پتانسیل بالایی که داریم، اراده‌ای برای تظاهرات سراسری نداشته باشیم. امیدوارم همینطور که در هشتگ سازی و توئیتر قوی هستیم، در خیابان‌ها و برگزاری تظاهرات نیز قوی عمل کنیم.

امیدوارم این اتحاد شکل بگیرد، مخصوصا با پیام اخیر شاهزاده رضا پهلوی این پیمان نوین شکل بگیرد و ایرانیان با هر گرایشی که دارند اگر واقعا دلسوز ایران و مردماش هستند، به این پیمان بپیوندند. خودم نیز به عنوان یک پناهنده، فعال مدنی و عضوی از کمپین شنبه‌های اعتراضی اعلام می‌کنم که #هم پیمانم.

منبع : سایت کیهان لندن ، ۹ اکتبر ۲۰۲۰