یاور سلطانی و فرید محمدنژاد به حبس محکوم شدند

یاور سلطانی و فرید محمدنژاد، فعالین شهروندان آذربایجانی اهل ماکو هر یک توسط دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۴ ماه حبس تعزیری و ۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند. این افراد پیشتر در مرحله بدوی به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

بر اساس این حکم که در تاریخ ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی صادر و اخیرا به آنان ابلاغ شده است، هر یک از این شهروندان به ۱ سال حبس محکوم شده‌اند. بر اساس دادنامه صادره مدت ۸ ماه از محکومیت هر کدام از آنان به مدت ۲ سال به حالت تعلیق در آمده است.
این شهروندان پیشتر در مرحله بدوی توسط دادگاه ماکو به ریاست قاضی عرفانی علمداری از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی و دادن فراخوان جهت بر هم زدن نظم عمومی” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

از این میان یاور سلطانی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۹۹ توسط ماموران اطلاعات سپاه این شهرستان بازداشت و به زندان ماکو منتقل شد. گفته می‌شود وی از منتقدان نصب یک مجسمه در میدان اصلی شهر ماکو بوده است. وی نهایتا در تاریخ ۲۴ تیرماه با تودیع قرار ۵۰ میلیون تومانی از زندان ماکو آزاد شد.

فرید محمدنژاد نیز پس از انتشار مطلبی در همین خصوص با شکایت نیروی انتظامی مواجه شده بود. یاور سلطانی فارغ‌التحصیل رشته مکانیک از دانشگاه ارومیه و دانشجوی رشته عمران در دانشگاه آزاد ماکو است.

آقای سلطانی پیش از نیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد. وی پیشتر در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۴ در جریان بازی تیم‌های فوتبال تراکتور تبریز و سیاه جامگان درپی اعتراض به برنامه فیتیله دستگیر و نهایتا با تودیع قرار آزاد شد. آقای سلطانی مدتی بعد توسط شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو دادگستری تبریز به ریاست قاضی محمد علی پیری به اتهام «مشارکت در اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال» به پنج میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس و سه میلیون ریال جزای نقدی بدل از شلاق محکوم شد.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۳۱ اکتبر ۲۰۲۰