مشاور قالیباف: آمریکا از حمله به پایگاه عین‌الاسد خبر داشت

مشاور رئیس مجلس می‌گوید در “حمله تلافی‌جویانه” موشکی به پایگاه عین‌الاسد مهم بود که سربازان آمریکایی “هدف نباشند”. او می‌گوید نخست‌وزیر عراق در جریان این حمله قرار گرفت و تلقی این بود که آمریکایی هم در جریان باشند.

معاون سابق امور خاورمیانه وزارت خارجه و مشاور و دستیار بین‌الملل کنونی رئیس مجلس، محمد باقر قالیباف درباره حمله موشکی سپاه پاسداران به یکی از پایگاه‌های مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به جزئیاتی اشاره کرده که به این صراحت مطرح نشده بود.

حسین امیرعبداللهیان، در گفت‌وگویی با روزنامه حکومتی همشهری که متن آن شنبه ۱۷ آبان منتشر شد تاکید کرده که در حمله به پایگاه عین‌الاسد “برای رژیم ایران این مهم بود که سربازان آمریکایی که خانواده‌شان نگران وضعیت‌شان هستند هدف نباشند”.

بامداد ۱۳ دی ماه (سوم ژانویه ۲۰۲۰) کاروان خودروهای حامل قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف حمله پهپادهای امریکا قرار گرفتند. در این حمله سلیمانی، چهار پاسدار دیگر و پنج عضو ارشد شبه‌نظامیان شیعه حشد الشعبی، از جمله ابومهدی المهندس، معاون فرمانده این گروه کشته شدند.

در واکنش به این عملیات رهبر حکومت اسلامی، علی خامنه‌ای و دیگر مقام‌های ارشد رژیم تهدید کرده بودند که به خاطر کشته شدن قاسم سلیمانی و همراهانش “انتقام سختی” در انتظار آمریکا خواهد بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۵ دی در واکنش به این تهدیدها هشدار داد در صورت آسیب دیدن نظامیان آمریکایی ۵۲ نقطه ایران “خیلی سخت و خیلی سریع” هدف قرار می‌گیرد.

امیرعبداللهیان در گفتگو با همشهری تائید می‌کند که حمله به پایگاه عین‌الاسد به طور غیر مستقیم به اطلاع آمریکا رسانده شد. او با بیان این که نخست‌وزیر عراق در جریان این حمله قرار گرفت گفت: «این برداشت وجود داشت که وقتی نخست‌وزیر عراق در جریان قرار بگیرد ممکن است عراقی‌ها آمریکایی‌ها را در جریان موضوع قرار دهند.»

در روزهای پس از حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد برخی مقام‌های حکومتی گفته بودند که برنامه این حمله به اطلاع مقام‌های عراقی و سفارت سوئیس، به عنوان حافظ منافع امریکا در تهران رسیده شده است.

ظاهرا به دلیل تهدید ترامپ درباره هدف قرار دادن ۵۲ نقطه مهم ایران، برای حکومت اسلامی “این مهم بود” که سربازان آمریکایی هدف قرار نگیرند. سپاه پاسداران پس از حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد در استان انبار، در بیانیه‌ای گفته بود این پایگاه “در هم کوبیده شده” است.

مشاور و دستیار بین‌الملل قالیباف می‌گوید در حمله پهپادی ۱۳ دی ماه دو اتفاق رخ داد؛ یکی انهدام خودروی سلیمانی و همراهانش و دیگری کشته شدن آنها.

امیرعبداللهیان به همشهری گفته حمله به پایگاه عین‌الاسد “انتقام خودروی منهدم شده” قاسم سلیمانی بوده و انتقام اصلی که “وجه کلان” آن خروج نیروهای آمریکایی از منطقه است هنوز در دستور کار قرار دارد.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۸ نوامبر ۲۰۲۰