آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: حکومت ایران به عبور از برجام ادامه می‌دهد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد رژیم ایران در تأسیساتی که در نطنز در زیر زمین احداث شده، نخستین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته را نصب کرده است و قصد دارد دو آبشار دیگر را نیز نصب کند. میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۴۴۳ کیلوگرم افزایش یافته است. نماینده حکومت ایران در آژانس این گزارش را نمایانگر تداوم همکاری حکومت ایران با آژانس جلوه داد.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم حکومت در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح پنجشنبه ۲۲ آبان در مصاحبه با خبرگزاری امنیتی فارس گفت:

«این گزارش در کنار تایید کاهش تعهدات برجامی حکومت ایران و اقدامات رژیم ایران در این راستا، به همکاری بین حکومت ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف اشاره و همچنین اظهار می‌دارد آژانس به فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی خود در خصوص تعهدات مرتبط حکومت ایران ادامه داده است.»

خبرگزاری رویترز شامگاه چهارشنبه ۲۱ آبان/ ۱۲ نوامبر با استناد به نسخه‌ای از گزارش تازه آژانس اتمی که در اختیار دارد گزارش داد که رژیم ایران نخستین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2m را در زیر زمین در تاسیسات هسته‌ای نطنز نصب کرده اما هنوز به این آبشار گاز هگزافلوراید اورانیوم تزریق نکرده است.

بامداد پنج‌شنبه ۱۲ تیر سال جاری بخشی از تأسیسات روزمینی این سایت دچار آتش‌سوزی شد. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت اعلام کرد حادثه در سیلویی اتفاق افتاد که در آن سانتریفیوژهای نسل جدید برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو اورانیوم غنی‌شده بر اساس دستور علی خامنه‌ای تولید می‌‌شد. شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده بود که به دلایل حادثه در تأسیسات هسته‌ای نطنز پی برده اما آن را فعلاً به سبب ملاحظات امنیتی اعلام نمی‌کند. خبرهای تأیید نشده‌ای مبنی بر شناسایی چند نفر که در این خرابکاری دست داشتند، منتشر شده است. علی ربیعی، سخنگوی دولت احتمال داده بود که «عناصر داخلی» در انفجار دست داشته‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۲ برابر محدودیت اعلام‌شده در توافق هسته‌ای برجام است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات که نام او افشا نشده گزارش داده است که حکومت ایران در تأسیسات زیرزمینی تازه‌ای در نطنز احداث دو آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-4 و IR-6 را هم آغاز کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش فصلی که برای اعضای شورای حکام ارسال شده اعلام کرد که میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۴۴۳ کیلوگرم افزایش یافته است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علاوه بر این گزارش داده ایران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۴.۵ درصد ادامه می‌دهد که از سقف ۳.۶۷ درصد تعیین‌شده در توافق هسته‌ای برجام بالاتر است.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده حکومت ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با فارس ادعا کرد که حکومت ایران «الزامات پادمانی» را در نظر خواهد گرفت.

علاوه بر میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده، یکی دیگر از موارد اختلاف شورای حکام با حکومت ایران غنی‌سازی اورانیوم در دو مکان مخفی، یکی در حوالی تهران و دیگری در شهرضای اصفهان تا قبل ار توافق هسته‌ای است. غریب‌آبادی گفت:

«به رغم تفاوت نظرهای فنی ما با آژانس، تعاملات در این زمینه بین دو طرف با هدف حل و فصل نهایی موضوع همچنان ادامه دارد و باید از هرگونه اظهارنظر عجولانه پرهیز کرد.»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شصت و چهارمین مجمع عمومی آژانس در وین که به‌شکل مجازی برگزار شد یادآوری کرد که نمونه‌برداری از یک مکان انجام شده و از مکان دوم هم به زودی نمونه‌برداری می‌شود. مشخص نیست که نمونه‌برداری از مکان دوم انجام شده یا نه. غریب آبادی در این‌باره سکوت کرد.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۱۳ نوامبر ۲۰۲۰