اعتصاب و تجمع کارگران میدان نفتی آزادگان شمالی

کارگران میدان نفتی آزادگان شمالی واقع در نزدیکی شهرستان هویزه پنجشنبه ۲۲ آبان در اعتراض به کمی دستمزد، و نبود امکانات رفاهی و بهداشتی دست به اعتصاب زده و مقابل شرکت تجمع کردند.

میدان نفتی آزادگان شمالی که در جنوب غربی اهواز و در منطقه‌ی مرزی ایران با عراق واقع شده توسط شرکت ملی نفت چین (CNPCI) توسعه یافته و بهره‌براداری از آن از سال ۹۵ آغاز شده است.

بنا بر اطلاعات مندرج در پایگاه خبری نفت و گاز آزادگان، از ۵۹ حلقه چاه موجود در این میدان روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت تولید می‌شود. کارگران اعتصابی در واحدهای بهره‌برداری، چاه، تعمیرات و ایمنی، آتش‌نشانی، خدمات و پشتیبانی این مرکز به کار اشتغال دارند.

کارگران می‌گویند مسئولان ماه‌ها با وعده‌های دروغین آن‌ها را سردوانده‌اند. چند هفته پیش رسانه‌ها در خبری مربوط به قراردادهای جدید در وزارت نفت نوشتند «قرار است میادین آزادگان شمالی و آزادگان جنوبی به سه میدان آزادگان شمالی، آزادگان مرکزی و آزاد جنوبی بین شرکت‌های «خودی» تقسیم شده و هر یک از این شرکت‌ها صاحب یکی از این میادین شوند».

بنا بر خبر، ۸۰ درصد سرمایه پروژه از صندوق توسعه ملی در اختیار پیمانکار قرار می‌گیرد و آورده‌ پیمانکار صرفاً ۲۰ درصد است.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۱۳ نوامبر ۲۰۲۰