ستایش و انتقاد از قطر در میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲

سازمان عفو بین‌الملل، قطر را در وضعیت آماده‌سازی خود برای میزبانی جام حهانی ۲۰۲۲ همزمان مورد ستایش و انتقاد قرار داده است. به گفته این نهاد جهانی، وضعیت کاری و زندگی کارگران خارجی در قطر بهبود یافته، اما نه اندازه کافی.

به گقته فدراسیون جهانی فوتبال فیفا، ۲ سال قبل از آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در کشور قطر، نزدیک به ۹۰ درصد از زیرساخت لازم برای برگزاری این تورنمت مهم جهانی در کشور میزبان تولید و فراهم شده است.

این پیشرفت با فعالیت نیرویی حاصل شده که اکثریت آن را کارگران خارجی تشکیل می‌دهند. اما وضعیت نابسامان این کارگران در مسائل حقوقی و بهداشتی، در سال‌های اخیر مورد انتقاد شدید نهادهای حقوق بشر در جهان بوده است.

موارد تبعیضی متفاوتی مانند وابستگی شخصی و یک‌طرفه کارگران به اختیارات فرد کارفرما، عدم دریافت حقوق، ممنوع‌الخروج شدن از قطر به علت اختلاف با کارفرما و به ویژه کمبود دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی، در فهرست اتهامات به کشور میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ قرار گرفته بود.

در پی آن، کشور قطر متعهد شد که اصلاحاتی را در زمینه بهبود وضعیت کاری و زندگی کارگران خارجی صورت دهد. این اصلاحات در حقوق کارگران خارجی به عنوان مثال شامل خوداختیاری آنها در ترک کشور قطر و یا اجازه تعویض کارفرما در این کشور است.

به گفته خانم رگینا اشپوتل، کارشناس سازمان عفو بین‌الملل برای منطقه امیرنشین خلیج فارس، این رفُرم‌ها به صورت کامل به اجرا درنیامده‌اند.

طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، هزاران کارگر همچنان در معرض رفتار بی‌رحمانه کارفرمایان خود قرار گرفته‌اند. سازمان عفو بین‌الملل همچنین تاکید دارد که سواستفاده از کارگران خارجی مورد پیگرد قانونی و مجازات از سوی کشور قطر قرار نمی‌گیرد.

سازمان عفو بین‌الملل اشاره می‌کند که طبق قوانین اصلاح‌شده، یک کارگر خارجی در صورت تصمیم به قطع همکاری با کارفرمای خود می‌تواند این تصمیم را ۷۲ ساعت قبل از اجرا، به اطلاع کارفرما برساند. این سازمان اما خاطرنشان می کند که این شرط برای کارفرما موقعیت “انتقام گیری” را هم فراهم می کند که بر اساس آن کارفرما می تواند کارگر خود را به “دزدی” و “عدم انجام وظیفه کاری” متهم کند که مجازات آن می‌تواند منجر به بازداشت کارگر خارجی شود.

مسابقات جام جهانی فوتبال قطر از روز ۲۱ نوامبر سال ۲۰۲۲ در این کشور آغاز خواهند شد.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰