کرونا در ایران؛ شمار کل قربانیان از ۴۷ هزار نفر گذشت

بر مبنای آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت ایران که روزانه اعلام می‌شود، ۴۰۶ بیمار دیگر طی یک شبانه‌روز گذشته جان خود را بر اثر کووید ۱۹ از دست داده‌اند. با این حساب شمار کل جان‌باختگان در ایران از ۴۷ هزار نفر گذشت.

به گزارش ایسنا، سیما سادات لاری روز جمعه، هفتم آذر، اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته، بیش از ۱۴ هزار بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده که از میان آن‌ها دو هزار و ۲۴۵ نفر بستری شده‌اند.

به این ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۹۲۲ هزار و ۳۹۷ نفر رسید که از میان آن‌ها ۴۷ هزار و ۹۵ نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، پنج ‌هزار و ۸۶۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. منابع مستقل بارها در درستی آمار دولتی از ابتلا و مرگ به دلیل کرونا در ایران ابراز شک و تردید کرده‌اند.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، پیش از این آمار واقعی مرگ ‌و میر و مبتلایان کرونا در ایران را سه برابر آمار رسمی وزارت بهداشت اعلام کرده است. به دنبال بحرانی شدن وضعیت کرونا در ایران سرانجام دولت ایران تصمیم گرفت از اول آذر محدودیت‌های بیشتری از جمله ممنوعیت تردد شهر به شهر، تعطیلی مشاغل غیر ضروری در شهرهای قرمز و نارنجی و حضور حداکثر یک‌سوم کارکنان در ادارات را حداقل برای دو هفته اعمال کند.

با این حال برخی رسانه‌های داخلی در روزهای گذشته گزارش‌ها و تصاویری را مبنی بر بی‌اعتنایی شهروندان به محدودیت‌های جدید و عدم مشارکت بخش خصوصی منتشر کرده‌اند. در حالی که هنوز زمان پایان تعطیلی‌های ناشی از محدودیت‌های جدید مشخص نشده است، رئیس سازمان اداری و استخدامی ایران، شب گذشته از تعطیلی ادارات سراسر کشور در هفته آینده خبر داد.

به گفته جمشید انصاری، این بخشنامه شامل همه کارکنان دولت اعم از رسمی، قراردادی و پیمانی و شامل قرارداد دستگاه با شرکت‌ها می‌شود. رئیس سازمان اداری و استخدامی ایران از شهروندان خواست «کارهای اداری خود را دو هفته به تعویق بیندازند تا زنجیره شیوع قطع شود.»

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰