۳٨۹ جان باخته در یک روز؛ افزایش آمار بستری و مرگ و میر در مازندران، فارس و مشهد؛ نقض مقررات قرنطینه در تهران

وزارت بهداشت حکومت ، روز یکشنبه ۹ آذر، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ۱٢ هزار و ۹۵۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده اند و ۳٨۹ نفر دیگر نیز جان باخته اند. علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، تصریح کرد «در حال حاضر، حد بالایی از شکستن مقررات قرنطینه را شاهد هستیم و حتی در برخی مراکز تهران تا ۷٣ درصد آمار نقض مقررات قرنطینه گزارش شده که بسیار نگران کننده است».

آمار رسمی کرونا در ایران:

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه ۹ آذر، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۱۲ هزار و ۹۵٠ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ١۷۹۵ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۵٨۵۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ۹۴٨ هزار و ٧۴۹ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۳٨۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۴۷ هزار و ٨٧۵ نفر رسیده است».

وی گفت: «۲۷ استان تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، کردستان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند».

محدودیت‌های جدید کرونایی با هدف تعطیلی مشاغل غیرضروری، کاهش فعالیت اداره‌های دولتی و تردد‌های غیر ضروری شبانه و بین شهری از روز شنبه اول آذر در ۴۴۸ شهر شامل ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر با وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد به مدت دو هفته به اجرا گذاشته شده است.

علیرضا زالی: نقض ۷٣ درصدی مقررات قرنطینه در تهران گزارش شده است

دکتر علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز یکشنبه اظهار داشت: «حد بالایی از شکستن قرنطینه را شاهد هستیم و حتی در برخی مراکز تهران تا ۷٣ درصد آمار نقض قرنطینه گزارش شده که بسیار نگران کننده است».

وی افزود: «اگر تست کرونای فردی مثبت باشد به مثابه بمب بیولوژیک است و می‌تواند تعدادی را به دلیل سرایت بالا، دچار بیماری کند». وی به کسانی که تست کرونای آنان مثبت است توصیه کرد که حتماً در قرنطینه بمانند تا از انتشار بیماری کرونا در جامعه جلوگیری شود.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، در ادامه گفت: «محدودیت کرونایی که در شهرهای قرمز در حال اجراست، مدل جایگزین لاک دان است، به عبارتی این محدویت ها لاک دان نیست».

وی با یادآوری اینکه محدودیت‌های اخیر کامل و تام نیست، افزود: «مؤثرترین راهبرد برای کنترل بیماری، محدودیت کامل است. حداقل برای ۲ هفته لاک دان می‌تواند خیلی اثربخش باشد».

وی ادامه داد: «از روز شنبه، تغییری در محدودیت کرونایی اعمال شد و آن هم حضور کمتر کارکنان در ادارات در مناطق قرمز با پیشنهاد وزیر بهداشت بود. تغییر در محدودیت‌ها به این علت بود که به نظر می‌رسید، حجم حمل و نقل عمومی تغییر خیلی زیادی نداشته و کماکان شهر تهران شلوغ به نظر می‌رسید. این شلوغی شهر و عدم تغییر ریتم شهری که بسیاری از مداخلات محدودیت را با چالش روبرو می‌کرد، ممکن است اثر محدودیت‌ها را هم کمرنگ کند.»

تشدید برخورد با پلاک های مخدوش خودرو در ساعات ممنوعۀ تردد

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، روز یکشنبه از تشدید برخورد با پلاک‌های مخدوش در ساعات ممنوعه تردد در شهر خبر داد.

او با اشاره به اعمال محدودیت‌های شبانه تردد از ساعت نه شب تا چهار بامداد که با مصوبه ستادملی مقابله با کرونا اجرایی شده است، گفت: «متاسفانه در مواردی مشاهده شد که افراد معدودی با مخدوش کردن پلاک یا پوشاندن آن سعی در تردد در ساعات غیرمجاز داشته‌اند.»

وی با بیان اینکه ماموران پلیس با این موارد برخوردی قاطع خواهند داشت، افزود: «تیم‌های گشتی پلیس راهنمایی و رانندگی با حضور در معابر با هرگونه مخدوش کردن یا پوشاندن پلاک در ساعات ممنوعیت تردد برخورد می‌کنند».

وی افزود: «مخدوش کردن پلاک علاوه بر اینکه تخلف بوده و مشمول جریمه است، جرم هم محسوب شده و مرتکبان به مرجع قضایی معرفی شده و خودرویشان توقیف می‌شود».

روند صعودی کرونا در البرز

دکتر محمد فتحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، روز یکشنبه گفت: «متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶ بیمار کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به ۲۲۹۵ نفر رسیده است».

وی در خصوص آخرین وضعیت کرونا در البرز گفت: «از دیروز تا امروز ۹ آذر ماه، ۹۳ بیمار با علائم کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شده اند».

وی افزود: «مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک، از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز ۲۶ هزار و ۲۵۹ نفر است.»

او با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۸۲۳ نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک، در مراکز درمانی بستری هستند، افزود: «از این تعداد، ابتلای ۴۳۲ نفر به بیماری کووید- ۱۹ تا این تاریخ قطعی شده است».

شمار جان باختگان کرونا در بوشهر، از مرز ٨۰۰ نفر گذشت

سعید کشمیری دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر، روز یکشنبه گفت: «در حال حاضر، ۱۴۴ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند.»

وی با بیان این خبر اظهار کرد: «در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند».

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر ادامه داد: «هم‌اکنون ۳۱ مورد در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این تعداد ۱۹ مورد با کمک دستگاه نفس می‌کشند».

وی افزود: «شمار کل موارد مثبت از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان بوشهر تاکنون ۱۶ هزار و ۸۷۰ نفر بوده است».

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر در ادامه گفت: «با ثبت موارد فوتی جدید، متأسفانه مجموع جان‌باختگان کرونا در استان بوشهر تا ۹ آذرماه به عدد ۸۰۲ ‏رسیده است».

۷۶۶ بیمار کرونایی در کرمانشاه بستری هستند

مهدی محمدی رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، با اشاره به بستری شدن ۱۴۳ مبتلای دیگر در استان طی شبانه روز گذشته گفت: «هم اکنون تعداد بستری های کرونا در استان به ٧۶۶ نفر رسیده است».

وی با بیان اینکه ١۶۵ نفر از این بیماران در بخش ویژه بستری هستند، گفت: «حال ۴۵ نفر از این بیماران وخیم است».

وی با اشاره به جان باختن شش نفر دیگر بر اثر کرونا در استان طی شبانه روز گذشته گفت: «با این تعداد، شمار فوتی های کرونا در استان به ۱۲۵۱ نفر رسیده است».

به گفته رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکنون ۳٨ هزار و ۴۶۶ نفر در استان به کرونا مبتلا شده اند.

افزایش آمار مرگ و میر در فارس

آمار مرگ براثر ابتلا به کرونا در استان فارس که طی روزهای گذشته روندی کاهش داشت، بار دیگر و برای ۲۴ ساعت اخیر از ۴۰ نفر عبور کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، روز یکشنبه ۹ آذر گفت: «طی ۲۴ ساعت گذشته متاسفانه ۴۱ نفر از هم استانی‌ها در فارس براثر ابتلا به کرونا جان باختند و با اضافه شدن شمار فوت شدگان جدید، آمار کلی مرگ براثر کرونا در استان به ۲۴۶۸ نفر رسیده است».

او در ادامه گفت: «در استان فارس از ابتدای شیوع کروناویروس تا کنون، ۴۹۲ هزار و ۳۵۷ نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار تهیه و از این تعداد، ۱۴۵ هزار و ۶۴۰ مورد مثبت شناسایی شده است».

وی افزود: «هم اکنون ۱۹۸۳ بیمار مشکوک و علامت دار در بیمارستان های استان بستری هستند، همچنین از این تعداد، ۳۴۸ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان های سطح استان بستری هستند».

روند سینوسی کرونا در مازندران و افزایش موارد ابتلا و مرگ

رفتار سینوسی کرونا در مازندران همچنان ادامه دارد و پس از یک روز کاهش تعداد افراد بستری، روز بعد با افزایش آمار رو به رو هستیم به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد نهایی افراد مشکوک به ویروس کرونا و یا بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز زیرنظر دانشگاه‌های علوم پزشکی بابل و مازندران به ۸۳۲ نفر رسیده است.

سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این زمینه اظهار کرد: «در ۲۴ ساعت گذشته ۷۵ بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شدند».

وی تصریح کرد: «هم اکنون ۶۶۵ نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علائم تنفسی مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در این مراکز بستری هستند که از این تعداد، ۱۶۷ نفر با علائم حاد تنفسی در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند.»

همچنین بر اساس آخرین آمار کرونا در بابل، ۱۵ بیمار جدید بستری شده اند و در حال حاضر ۱۶۷ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل بستری هستند که ۴۱ بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه بر اساس آمار، روند شیوع کرونا در مازندران کاهشی نیست، گفت: «تداوم برگزاری دورهمی های خانوادگی در استان نگران کننده است».

روند صعودی ابتلا به کرونا در مشهد

دبیر کمیته مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، روز یکشنبه گفت: «اعمال محدودیت‌ها به‌ویژه اعمال آن‌ها از اول آذر ماه سبب شد تا منحی رشد صعودی مبتلایان به بیماری کرونا تا حدودی ثابت شود، اما هنوز روند شیوع نزولی نیست».

وی افزود: «تا روز گذشته در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ۱۵۵ بیمار جدید کرونایی بستری شده و تعداد مجموع بستری‌ها ۱۱۵۹ نفر بوده است. همچنین تا شب گذشته تعداد ۳۰۲ بیمار کرونایی در آی‌سی‌یو داشته‌ایم».

وی یادآوری کرد که در ۳۰ آبان ماه نیز دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۲۲۹ بیمار جدید کرونایی داشته و تعداد مجموع بستری‌ها ۱۲۷۵ نفر بوده است؛ همچنین تعداد ۲۶۶ نفر در آی‌سی‌یو بستری بوده‌اند.

برگرفته ای از سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰