حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به غزه در پی راکت‌پراکنی حماس

بیش از یک ماه بود که موشکی از سمت نوار غزه به اسرائیل پرتاب نشده بود. در پی حملات دوباره حماس به اسرائیل با راکت، ارتش اسرائیل نیز دست به عملیات تلافی‌جویانه زد و نوار غزه را مورد حمله قرار داد.

ارتش اسرائیل در واکنش به راکت‌پراکنی‌های حماس از نوار غزه، مواضع حماس در این باریکه را در نخستین ساعات شنبه ۶ دی (۲۶ دسامبر) مورد حمله قرار داده و بمباران کرد.

مقامات ارتش اسرائیل با انتشار پیام‌هایی در شبکه توئیتر اعلام کردند که در جریان این بمباران از جمله یک پایگاه نظامی و همچنین تأسیساتی زیرزمینی را که از آن برای تولید سلاح استفاده می‌شده، هدف قرار داده‌اند.

پیش از آن حماس به مواضعی در جنوب اسرائیل با راکت حمله کرده بود. از جمله از شهر اشکلون و مناطق اسرائیل در نزدیکی مرز غزه پیوسته آژیر خطر به گوش می‌رسید.

طبق اعلام ارتش اسرائیل، دو موشکی که از سوی حماس به جنوب این کشور شلیک شده بود، از طریق سامانه دفاعی “گنبد آهنین” خنثی شده‌اند.

در یکی از توییت‌های ارتش اسرائیل آمده است: «هر گونه عملیات تروریستی که از نوار غزه صورت می‌گیرد، برای حماس پیامد خواهد داشت.»

در اواخر ماه اوت سال جاری میلادی بود که حماس در پی میانجی‌گری قطر از برقراری آتش‌بس با اسرائیل خبر داد. از آن زمان تا کنون اما این آتش‌بس چندین بار نقض شده است.

اسرائیل از سال ۲۰۰۷ میلادی به این سو روند بلوکه کردن نوار غزه را تشدید کرده و در این راستا مورد پشتیبانی مصر قرار داشته است.

در حال حاضر حدود دو میلیون نفر تحت شرایطی سخت در نوار غزه زندگی می‌کنند. جنبش حماس از سوی آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا سازمانی تروریستی ارزیابی شده است.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۶ دسامبر ۲۰۲۰