یک کودک-مجرم در زندان رشت اعدام شد

سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۱ دی، حکم اعدام محمدحسن رضایی کودک-مجرم که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان رشت به اجرا در آمد. او هنگامی که فقط ۱۶ سال سن داشت، در ارتباط با مرگ یک مرد در جریان یک نزاع گروهی دستگیر شد.

محمد حسن رضایی در سال ۱۳۸۶، هنگامی که ۱۶ سال سن داشت، در ارتباط با مرگ یک مرد با ضربات چاقو در جریان یک نزاع گروهی دستگیر و به اتهام قتل به اعدام محکوم شد.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “اکنون خانواده حسن رضایی دارند برای تحویل جسد به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند”.

حسن رضایی که از ۱۲ سال پیش در زندان بسر می‌برد، دو هفته پیش برای اجرای حکم به انفرادی منتقل شد اما اعدام وی به تعویق افتاد و به بند عمومی بازگشت.

این کودک-مجرم، سال گذشته نیز یک‌بار جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، ولی موفق شد از شاکیان پرونده مهلت اخذ کند و به بند خود بازگشت.

اعدام حسن رضایی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.
بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰