آلمان، بریتانیا و فرانسه: ایران به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم پایان دهد

آلمان، بریتانیا و فرانسه از ایران خواستند که بی‌درنگ غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. این کشورها اعلام کرده‌اند اقدام ایران مبنی بر غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توافقنامه بین‌المللی برجام را نقض می‌کند.

آلمان، بریتانیا و فرانسه تروئیکای اروپایی امضا کننده توافقنامه هسته‌ای برجام در سال ۲۰۱۵ روز چهارشنبه ۱۷ دی (۶ ژانویه) با صدور بیانیه مشترکی از آغاز غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد در تأسیسات هسته‌ای فردو ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه گفته شده است که این اقدام ایران هیچ‌گونه توجیه معتبر غیرنظامی ندارد و نقض آشکار تعهدات برجام توسط ایران محسوب می‌شود.

تروئیکای اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان برخلاف آمریکا که از برجام خارج شده هنوز به تعهدات برجام متعهد هستند. اما این کشورها در بیانیه خود هشدار دادند و از ایران خواستند هرچه زودتر غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند تا فرصت مهم بازگشت به دیپلماسی با دولت آینده ایالات متحده آمریکا را به خطر نیاندازد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز دوشنبه ۱۵ دی خبر داده بود که به دستور رئیس جمهور در نیروگاه فردو “فرایند تزریق گاز شروع شده و تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی‌شده” تولید می‌شود.

ربیعی همچنین گفت که روند غنی‌سازی ۲۰ درصدی به دنبال اطلاع‌رسانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام گرفته است. این اقدام ایران نگرانی کشورهای اروپایی به ویژه کشورهای همسایه ایران را برانگیخت.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۷ ژانویه ۲۰۲۱