بازنشستگان بار دیگر در بیش از ۲۰ شهر تجمع کردند؛ تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم!

بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در ادامه تجمعات اعتراضی که از چند ماه پیش آغاز کرده‌اند، این‌بار پس از یک هفته بار دیگر در بیش از ۲۰ شهر ایران اعتراضات خود را از سر گرفتند.

صدها بازنشسته و مستمری‌بگیر سازمان تأمین اجتماعی صبح روز یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ بار دیگر تجمعات اعتراضی سراسری نسبت به حقوق ناچیز و مشکلات معیتشی خود را در بیش از ۲۰ شهر ایران برگزار کردند.

«شعار ما این زمان، معیشت است و درمان»، «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم»، «گرانی، تورم، بلای جان مردم» و «فریاد فریاد از اینهمه بیداد»، «فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون» و «حقوق ما ریالی، هزینه‌ها دلاری» از جمله شعارهای بازنشستگان در این تجمع بود.

این تجمعات اعتراضی با فراخوان تشکل‌های مستقل بازنشستگان برگزار می‎شود و کارگران از جمله کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در آن شرکت می‌کنند.

داود رضوی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد تهران در تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی در تجمع امروز بازنشستگان تهران مقابل مجلس شورای اسلامی گفت که نمایندگان دوره‌های مختلف مجلس شورای اسلامی نه تنها کاری برای بازنشستگان انجام نداده بلکه منابع آنها را نیز به مرور از آنها گرفته است:

بیش از سه میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیر سازمان تأمین اجتماعی سال‌هاست در انتظار همسان‌سازی حقوق هستند اما دولت با سرپیچی از قانون، برای افزایش حقوق آنها اقدامی انجام نداده است.

بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی از جمله اقشار حداقلی‌بگیر هستند و دولت میان بازنشستگان این سازمان با بازنشستگان لشکری و کشوری که حقوق خود را از صندوق بازنشستگی کشوری دریافت می‌کنند، تبعیض قائل شده است.

اجرای قانون همسان‌سازی حقوق برای بازنشستگان کشوری و لشکری که از صندوق بازنشستگی کشور حقوق خود را دریافت می‌کنند، سبب افزایش حقوق آنها شده اما بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی که غالبا یا کارگران بازنشسته هستند و یا افرادی که از بیمه‌های خویش‌فرما استفاده کرده‌اند، هنوز در انتظار افزایش حقوق بازنشستگی خود هستند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان در همدان
بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی طی سال جاری چند نوبت تجمع اعتراضی به عدم تخصیص بودجه برای همسان‌سازی حقوق و مشکلات معیشتی خود در شهرهای مختلف انجام دادند. فواصل اعتراضات آنها از چند هفته، به یک هفته رسیده است.

تهران، رشت، خرم‌آباد، اهواز، تبریز، قزوین، بجنورد، شیراز، کرمانشاه، نیشابور، همدان، سنندج، شوش، کرج، اصفهان، مشهد و اراک از جمله شهرهایی بودند که بازنشستگان در آنها تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان بروجرد
بازنشستگان می‌گویند حکومت هیچ بودجه‌ای برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان انجام نداده است و دولت نیز بیش از ۳۵۰هزار میلیارد تومان بدهی به این سازمان دارد. آنها معتقدند در صورتی که دولت بدهی خود به سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت می‌کرد، این مبلغ به عنوان منبعی برای آغاز روند همسان‌سازی استفاده می‌شد.

«متناسب‌سازی عادلانه حقوق»، «پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی» و «افزایش یافتن دستمزد متناسب با نرخ تورم» خواسته‌های اصلی بازنشستگان و مستمری‌بگیران است.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱