خانه پدری احمد محمود در اهواز تخریب شد

باوجود هشدارهای کارشناسان میراث فرهنگی، خانه پدری احمد محمود از نویسندگان مشهور ایران در اهواز با مجوز شهرداری بطور کامل تخریب شد.

خانه احمد محمود از نویسندگان بنام ایران در اهواز به دلیل کوتاهی برای ثبت در فهرست آثار ملی با وجود تلاش فعالان میراث فرهنگی صبح امروز جمعه ۲۴بهمن‌ماه با مجوز شهرداری اهواز تخریب شد.

کانال «میراث خبر» ویژه اخبار میراث فرهنگی کشور ضمن اعلام این خبر تصاویری نیز از نحوه تخریب این بنا توسط مالک منتشر کرده است. در گزارش آمده است که شهرداری اهواز رفتار دوگانه‌ای در قبال این بنا اتخاد کرده و میراث فرهنگی اهواز نیز در جلب نظر مالک برای ثبت آن در فهرست بناهای میراثی ناتوان بوده است.

مجتبی گهستونی روزنامه‌نگار و فعال میراث فرهنگی نوشت که نهادهای مسئول از جمله شهرداری و میراث فرهنگی خوزستان را در جریان این تخریب قرار داده اما در نهایت کار از کار گذشته و بنا تخریب شده است.

این روزنامه‌نگار نوشت که شهرداری اهواز و اداره میراث فرهنگی خوزستان در مورد تخریب چنین خانه‌هایی باید پاسخگو باشند.

خانه احمد محمود در اهواز فروخته شد
خانه احمد محمود از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان ایران در اهواز به دلیل کوتاهی در ثبت در فهرست آثار ملی با وجود تلاش فعالان میراث فرهنگی سرانجام از سوی خانواده‌اش فروخته ‌شد. با فروخته شدن این خانه آینده نامعلومی برای بنایی که می‌توانست تبدیل به موزه شود، رقم خورده است. مجتبی گهستونی فعال میراث‌فرهنگی در خوزستان به … ادامه خواندن

بر اساس این گزارش پیشتر نیز اداره میراث فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان در قبال تخریب خانه‌های چهره‌های مشهور در اهواز، کوتاهی عمدی به خرج داده‌اند.

آنگونه که مجتبی گهستونی یادآور شده، تخریب این خانه‌های تاریخی «به دلیل نگاه غلط شهرداری اهواز و به ویژه شهردار منطقه یک اتفاق می‌افتد» و «از طرف شهرداری منطقه یک و شهرداری اهواز اراده‌ای برای حفاظت از بناهای تاریخی و بافت ارزشمند این شهر وجود ندارد.»

در این گزارش حتا به نقل مالکان خانه‌های میراثی آمده که «شهرداری اهواز آنها را تشویق به تخریب و مانع شدن از ثبت ملی کرده است. اکنون هم هیچ اراده‌ای برای حفظ بافت تاریخی در مدیریت شهری وجود ندارد.»

تخریب خانه‌های پدری احمد محمود و کیانوش عیاری فیلمساز در منطقه یک و بافت تاریخی این شهر صورت گرفته و گفته می‌شود شهرداری اهواز در این بین تنها به دنبال کسب درآمد از پروانه ساخت ‌و ‌ساز و فروش تراکم است.

احمد محمود رمان مشهور خود «همسایه‌ها» را در سال ۱۳۵۳ نوشت که یکی از پرتیراژترین رمان‌های زبان فارسی به شمار می‌رود. این رمان وقایع ۲۸ امرداد ۳۲ و ملی‌شدن صنعت نفت در ایران را روایت می‌کند که پس از انقلاب به دلیل آنچه «تصاویر و صحنه‌های جنسی و مستهجن» خوانده شد، ممنوع اعلام شد.

با این حال، «همسایه‌ها» همچنان پر مخاطب است و توسط بازار قاچاق کتاب به صورت افست چاپ می‌شود و دستفروشان آن را عرضه می‌کنند.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۳ فوریه۲۰۲۱