هشدار جمهوری خواهان به بایدن: لغو تحریم‌ها خطا است

شماری از نمایندگان جمهوریخواه با ارسال نامه‌ای به دولت جدید آمریکا نسبت به پیامدهای لغو تحریم‌های ایران هشدار داده‌اند. در این نامه آمده است که رفع تحریم‌ها موقعیت آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران را تضعیف می‌کند.

رسانه‌های آمریکا از تلاش جدید شماری از نمایندگان جمهوریخواه کنگره برای مانع شدن از لغو تحریم‌های ایران از سوی دولت جو بایدن خبر داده‌اند.

روزنامه “دی هیل” به نامه‌ای اشاره کرده است که جان کاتکو، نماینده جمهوریخواه نیویورک برای دولت بایدن ارسال کرده است. گفته می‌شود شماری از نمایندگان جمهورخواه نیز این نامه را امضا کرده‌اند. در این نامه به پیامدهای لغو تحریم‌های ایران از سوی دولت آمریکا اشاره شده است.

اعلام آمادگی آمریکا برای شرکت در نشست کشورهای پنج‌به‌اضافه‌یک که از سوی جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد شده، باعث افزایش تلاش مخالفان سیاست رفع تحریم‌ها در آن کشور شده است.

جان کاتکو در نامه خود متذکر شده است که اجرای خواست ایران مبنی بر لغو تحریم‌ها می‌تواند به موقعیت آمریکا در مذاکرات دوجانبه با آن کشور آسیب برساند.

جان کاتکو خواستار ادامه سیاست فشارهای حداکثری علیه ایران از سوی دولت جدید آمریکا شده است. از سوی دیگر، برخی دیگر از نمایندگان جمهوریخواه نیز درخواست مشابهی از دولت بایدن کرده‌اند.

به عنوان نمونه، لیز چینی، نماینده جمهوریخواه کنگره در سخنرانی دیجیتال خود در موسسه ریگان از سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ دفاع کرده است.

لیز چینی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ دولت اوباما با ایران را “بدترین” توافقی خوانده است که آمریکا در طول تاریخ خود امضا کرده است.

او خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را راهکاری صحیح دانسته و گفته است: «هرگونه تلاشی از سوی دولت بایدن برای بازگشت به این توافق یک خطا خواهد بود.»

لیز چینی گفته است که چنین اقدامی از سوی دولت بایدن می‌تواند این پیام غلط را به حکومت ایران بدهد که سیاست اعمال فشار هسته‌ای آنها موثر بوده است.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۴ فوریه۲۰۲۱