احضار علی خیرجو به اداره اطلاعات اردبیل

علی خیرجو، شهروند آذربایجانی روز دوشنبه ۴ اسفندماه طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی توسط شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل، به اداره اطلاعات این شهر احضار شد. در این احضاریه از این شهروند خواسته شده است تا ظرف ۵ روز از زمان درج این ابلاغیه در سامانه ثنا جهت اخذ توضیح در این محل حاضر شود.

در این احضاریه از آقای خیرجو خواسته شده است تا ظرف ۵ روز از زمان درج این ابلاغیه در سامانه ثنا جهت اخذ توضیح در این محل حاضر شود.
علی خیرجو در تاریخ ۱۰ مهرماه امسال همراه با چند شهروند از تجمع کنندگان در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی در منزل بازداشت و در تاریخ ۹ مهرماه در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی بابک نونهال تفهیم اتهام شد.

در زمان بازداشت آقای خیرجو، ماموران بدون نشان دادن حکم و با پریدن از روی دیوار وارد منزل شده و اقدام به ضرب و شتم او کرده‌اند. در تاریخ ۱۲ مهرماه نیز افسانه اکبرزاده، همسر وی همراه با خانواده شمار دیگری از بازداشت شدگان با حضور در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای اردبیل درصدد پیگیری وضعیت آنان بودند که خانم اکبرزاده با دستور قاضی بابک نونهال بازداشت و روز یکشنبه ۱۳ مهر آزاد شد.

این شهروند نهایتا پس از صدور قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به زندان اردبیل و مجددا در تاریخ ۲۹ مهرماه از زندان اردبیل به بازداشتگاه مرکزی اردبیل منتقل شد. مدتی بعد آقای خیرجو و در تاریخ ۸ آبان‌ماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

علی خیرجو دیماه امسال توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیل به ریاست قاضی سجاد حبیبی از بابت اتهام “مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال” به ۴ ماه حبس تعزیری و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شد.
در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین طی روزهای ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد.. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۲۷ فوریه۲۰۲۱