خالد پیرزاده قهرمان پرورش‌اندام در اعتراض به عدم دسترسی به درمان لب‌هایش را دوخت

خالد پیرزاده قهرمان بین‌المللی پرورش اندام و محکوم به پنج سال زندان به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم»، در اعتراض به عدم دسترسی به درمان و پزشک، در اعتصاب غذای ۷ روزه بسر می‌برد و سلامتی‌اش در معرض خطر جدی قرار دارد.

بر مبنای گزارش وبسایت‌های حقوق بشری، خالد پیرزاده قهرمان بین‌المللی پرورش اندام از صبح روز دوشنبه ۴ اسفندماه در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و مخالفت مسئولان با درخواست آزادی مشروط او، دست به اعتصاب غذا زد و روز چهارشنبه ۶ اسفندماه با انتشار نامه‌ای سرگشاده در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتش لب‌های خود را دوخته است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، خالد پیرزاده روز شنبه ۹ اسفندماه در ششمین روز اعتصاب غذا با مشکلاتی همچون سرگیجه، سردرد و درد در ناحیه قلب و مفاصل مواجه شده است.

مخالفت رئیس اندرزگاه ۹ زندان تهران بزرگ با آزادی مشروط وی در شرایطی است که او پیشتر از سوی مسئولان زندان در لیست زندانیان واجد شرایط عفو مشروط قرار گرفته بود.

این زندانی سیاسی در نامه‌ سرگشاده‌ای نوشته است که: «این حقیر زندانی سیاسی بی‌ملاقاتی خالد پیرزاده نزدیک به ۲ سال است که بهترین روزهای جوانی‌ام را در بدترین شرایط جسمی، روحی و روانی سپری می‌کنم.»

پیرزاده قهرمان پرورش‌اندام اضافه کرد که «یکی از قربانیان نقض حقوق بشر و شهروندی وضعیت اسفناک و غیرقابل توصیف بنده است که تمام روزهای حبسم را روی ویلچر یا عصا به دست و یا در اتاق عمل بوده‌ام. نزدیک به ۲ سال است که دختر خردسالم را ندیده‌ام.»

این زندانی سیاسی درباره وضعیت خود نوشت که «در حال حاضر پای چپم لنگ می‌زند و نیاز مبرم به فیزیوتراپی مداوم و آب درمانی دارم. از ناحیه کمر هم دچار شکستگی ۲ مهره هستم که آن هم نیاز به جراحی و درمان دارد.»

خالد پیرزاده در پایان نامه‌اش نوشت که: «لازم به ذکر است که امروز [چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹] به دلیل عدم رسیدگی مسئولان اقدام به دوختن لب‌هایم می‌کنم. امیدوارم مدعیان حقوق انسانی وارد عرصه شوند.»

خالد پیرزاده که در دوران بازداشت از ناحیه پا و مهره های کمر آسیب جدی دیده بود، در امرداد ۹۹ با هزینه شخصی خود، تحت عمل جراحی از ناحیه پا قرار گرفت، اما نیاز به جراحی‌های دیگر و فیزیوتراپی دارد و با وجود مشکلات قلبی از اعزام به بیمارستان محروم است.

سردار پاشایی قهرمان کشتی فرنگی  روز شنبه ۹ اسفندماه درباره خالد پیرزاده در توئیتی نوشت: «نام او خالد پیرزاده و سومین قهرمان پرورش اندام جهان است. وی به دلیل توهین به رهبری دو سال در زندان بوده است. کمر او شکسته و به دلیل شکنجه‌هایی که متحمل شده روی صندلی چرخدار می‌نشیند.»

روزنامه «اورشلیم پست» نیز روز دوم مارس برابر با ۱۲ اسفندماه ۹۹ گزارشی از وضعیت این قهرمان پرورش‌اندام در زندان و جلوگیری از دسترسی او به درمان و تشدید بیماری‌‌اش در زندان منتشر کرده است.

وبسایت حقوق بشری «هرانا» شنبه ۹ اسفندماه ۱۳۹۹ نوشت که این قهرمان پرورش‌اندام زندانی در ششمین روز اعتصاب غذایش با مشکلات جسمی مواجه شده و چون لب‌هایش را دوخته، قادر به خوردن قرص‌های مربوط به بیماری قلبی‌اش هم نیست و علائمی چون سرگیجه، سردرد، درد در ناحیه قلب و درد مفاصل دست و پا دارد.

خالد پیرزاده پنجم خردادماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی با ضرب و جرح بازداشت و مدتی بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان اوین منتقل شد.

او در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» به ۵ سال حبس و به اتهام «توهین به رهبری» به ۲ سال حبس و در مجموع به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم نهایتا خردادماه امسال توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از به اتهام «اجتماع و تبانی» قابل اجراست.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۴ مارس ۲۰۲۱