وقتی به بهانه «FATF صادق نیست» با زندگی مردم «بازی» می‌شود

روحانی هشدار داد عدم تصویب لوایح FATF بازی با زندگی مردم است. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نگران است با تصویب آن «اهرم دیپلماسی» از دست حکومت گرفته ‌شود. یک نماینده مجلس گفته «اگر FATF صادق است، اطلاعات ترور سلیمانی را بدهد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۳ اسفند (سوم مارس) در نشست هیئت دولت بار دیگر درباره هزینه سنگین نپیوستن به گروه ویژه اقدام مالی و تصویب نکردن لوایح آن هشدار داد. او گفت: «این موضوع با زندگی و جیب تک تک مردم ارتباط دارد و چنانچه به این گروه نپیوستیم و این لوایح اجرا نشد باید به مردم توضیح داده شود که این هزینه را چه کسی باید بپردازد.»

خبرگزاری ایرنا به نقل از او نوشت که همه کشورها نه تنها به گروه ویژه اقدام مالی پیوسته‌اند، بلکه «تلاش می‌کنند رتبه بالاتری» در آن به دست آورند. مخالفت با FATF حتی اگر تحریم های آمریکا نیز برداشته شوند مانعی جدی در برابر مبادلات تجاری ایران با جهان خواهد بود.

لوایح چهارگانه FATF در مجلس پیشین و سپس در شورای نگهبان تصویب شدند، اما با مخالفت مجلس کنونی و مجمع تشخیص مصلحت با دو لایحه آن یعنی مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و مقابله با تامین مالی تروریسم، بلاتکلیف ماندند.

روحانی درباره پیامدهای اقتصادی نپیوستن ایران به این گروه گفت: «وقتی عدد ریسک کشور بالا می‌رود به معنای آن است که بایستی برای نقل و انتقال پول هزینه بیشتری بپردازیم و این موضوع فشار بیشتری بر اقتصاد وارد می‌کند». این گام به قدری اهمیت دارد که حتی متحدین جمهوری اسلامی نیز به مقام‌های آن توصیه کرده‌اند در برداشتن آن درنگ نکنند.

او از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواست است «قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد» و تاکید کرد که این موضوع هیچ ارتباطی به برجام و تحریم‌ها ندارد.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در نشست خبری خود، دولتمردان را به «تناقض‌گویی» متهم کرد و گفت: «یکی از وزرا گفته بود این لوایح را تصویب کنید چون هر آن ممکن است تحریم‌ها را بردارند تا ما آماده باشیم و بتوانیم کار کنیم» اما «همین موضوع هم ابهام دارد یعنی کسی به اعضای مجمع نمی‌گوید که تحریم‌ها کی لغو می‌شود».

او گفته مجمع تشخیص مصلحت منتظر است تا دولت در این زمینه «پاسخ مستند و مکتوب» دهد تا مجمع احتمالا فروردین‌ماه سال آینده «به جمع بندی» برسد.

این در حالی است که نه تنها دولت، بلکه هیچ‌یک از مقام‌های حکومت ایران امکانی برای پیشگویی این که تحریم‌ها کی برداشته می‌شوند، ندارند. دبیر مجمع تشخیص مصلحت در عین حال از دولت خواسته «تضمین» بدهد که اگر لوایح مرتبط با FATF تصویب شود، گروه ویژه اقدام مالی عضویت ایران را خواهد پذیرفت.

در عین حال از سخنان محسن رضایی برمی‌آید که ایجاد شفافیت در رابطه با جرایم سازمان یافته و مقابله با تامین مالی تروریسم معضلی جدی برای جمهوری اسلامی است. او تصویب این دو لایحه را «گرفتن اهرم دیپلماسی جمهوری اسلامی» دانسته و گفته است: «اگر شما این دو اهرم دیپلماسی را از کشور گرفتید، آیا چنین تضمینی از طرف مقابل گرفته‌اید که آنها را قانع کند که ایران عضو FATF شود؟»

در میانه جدل دولت و مخالفان لوایح گروه ویژه اقدام مالی، علیرضا سلیمی ، نماینده محلات و دلیجان و عضو ناظر هیئت رئیسۀ مجلس یازدهم گفته است: « اگر FATF صادق است اطلاعات ترور شهید سلیمانی را به ما بدهد. چرا اطلاعات ترور شهید فخری زاده را در اختیار ما نمی گذارند؟ چرا ساکتاند؟ اطلاعات ترور شهید بهشتی را در اختیار ما بگذارند.»

سخنان او با موجی از تمسخر در فضای مجازی و رسانه‌های ایران با هشتگ «اگر fatf صادقه» روبرو شد.

روزنامه عصر ایران درباره سخنان علی سلیمی نوشت: «تصور او از این نهاد بین المللی که معیارهای مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را تعیین می‌کند این است که اطلاعات مربوط به ترورها را در اختیار دارد.»

عصر ایران مدارک تحصیلی و میزان رای او را به عنوان یکی از افرادی که از صافی شورای نگهبان گذشته و ظاهرا باید صلاحیت نمایندگی مردم را داشته باشد، بررسی کرده و به این نتایج رسیده است: «جوان نیست. مدرک او هم دکتری فقه و مبانی حقوق ذکر شده» و تعداد آرای او کمی بیش از ۱۰ هزار رای است.

عصر ایران نوشته چنین فردی با این سطح از اطلاعات عمومی «دارد برای سرنوشت اقتصاد ما تصمیم می‌گیرد» و گفته «حق با تحلیل‌گری است که می گوید با این نوع نگاه و شناخت، رشد اقتصادی منفی ۵ درصدمان هم شاهکار است!»

این روزنامه برای این که سخنان حسن روحانی را به زبان ساده برای نماینده مجلس توضیح دهد، اف‌ای‌تی‌اف را با فیفا مقایسه کرده و نوشته است: «برای مسابقات بین‌المللی فوتبال، باید عضو فیفا باشی وگرنه خودت با خودت باید مسابقه بدهی. برای مبادلات بین‌المللی هم باید مقررات اف‌ای‌تی‌اف را رعایت کنی وگرنه خودت با خودت باید مبادله کنی».

این روزنامه از نماینده مجلس پرسیده که اف ای تی اف چه ربطی به ترور سلیمانی دارد و گفته است: «اطلاعات ترور شهید سلیمانی را عراقی‌هایی که مورد حمایت ما بودند و هستند باید می‌دادند و نمی‌دانیم داده‌اند یا نه.»

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۴ مارس ۲۰۲۱