فراخوان نخستین تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در ۱۴۰۰

بر اساس فراخوانی که در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های صنفی بازنشستگان منتشر شده، نخستین تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ روز یکشنبه ۱۵ فروردین برگزار خواهد شد.

بر اساس این فراخوان که با شعار «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم» منتشر شده از همه بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در استان‌های مختلف دعوت شده تا در تجمع سراسری روز یکشنبه ۱۵ فروردین شرکت کنند.

در این فراخوان آمده که معترضان ساعت ۱۰:۳۰ بامداد روز یکشنبه ۱۵ فروردین در تهران و شهرستان‌ها مقابل سازمان تأمین اجتماعی تجمع کنند.

بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی طی سال ۹۹ و بخصوص در سه ماه آخر سال به صورت هفتگی تجمع سراسری در بیش از ۲۵ شهر برگزار و خواسته‌های خود را با سر دادن شعار و صدور بیانیه‌ مطرح کردند.

«حقوق‌های نجومی، فلاکت عمومی»، «کشور ما رو گنجه، بازنشسته تو رنجه»، «فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون»، «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم»، «منزلت، معیشت، حق مسلم ماست» و «دشمن ما همینجاست، دروغ میگن آمریکاست» از جمله شعارهای بازنشستگان در این اعتراضات بوده است.

در فراخوان نخستین تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در ۱۴۰۰ ، آنها بر پیگیری مطالبات خود و اجرای کامل قانون همسان‌سازی و عبور بازنشستگان از خط فقر ۱۲ میلیون و پرداخت همه مطالبات‌شان همراه با اولین حقوق سال ۱۴۰۰ تأکید کرده‌اند.

بازنشستگان همچنین خواستار پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی هستند. سازمان تأمین اجتماعی کمبود منابع را علت اجرا نکردن قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان عنوان کرده است. این در حالیست که دولت بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است. بازنشستگان معتقدند در صورت پرداخت این بدهی بخشی از منابع مورد نیاز برای همسان‌سازی حقوق تأمین خواهد شد.

حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی بین دو تا نهایتاً ۳.۵ میلیون تومان است. این در حالیست که خط فقر در ایران برای یک خانوار چهار نفره ۱۲ میلیون تومان محاسبه شده است. بازنشستگان می‌گویند هزینه درمان، هزینه تحصیلات دانشگاهی و ازدواج فرزندانشان و همچنین هزینه رفت و آمد فرزندان ازدواج کرده و نوه‌هایشان سبب می‌شود میانگین هزینه زندگی آنها بالا باشد.

سه خواسته اصلی در فراخوان بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی عبارتند از:

ـ اجرای کامل قانون همسان‌سازی سال ۹۹
ـ افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم
ـ پرداخت حقوق افزایش یافته فروردین ماه بطور کامل

یکی از معیارهای تعیین دستمزد بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی، رقم سالانه حداقل دستمزد است. کمیته دستمزد شورای عالی کار که متشکل از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت است افزایش ۳۹ درصدی پایه حقوق برای سال ۱۴۰۰ را تصویب کرده است. بر این اساس رقم حداقل دستمزد کارگران و دیگر حداقل بگیران امسال نزدیک سه میلیون تومان و در صورتیکه یک کارگر همه مزایای شغلی را دریافت کند، حقوق او به ۴ میلیون تومان در ماه می‌رسد.

در همین رابطه یک بازنشسته به خبرگزاری ایلنا گفته است: «تعیین مزد و مستمری با استناد به نرخ‌های تورم رسمی، کلاه گشادی‌ست که بر سر کارگران شاغل و بازنشسته می‌گذارند چراکه اگر قرار باشد افزایش حقوق‌ها «عادلانه» باشد، باید سبد معیشت مبنا قرار بگیرد آنهم سبد معیشت واقعی.»

این بازنشسته افزوده که «وقتی قیمت مسکن ۵ برابر، پوشاک ۴ برابر، مواد غذایی ۳ برابر، دارو و وسایل بهداشتی ۳ برابر شده و قیمت باقی اقلام نیز به همین ترتیب رشد چند صد درصدی داشته‌اند، چگونه است که نهادهای رسمی نرخ تورم را ۴۰ درصد عنوان‌ می‌کنند؟!»

او افزوده که «حتی اگر پایین‌ترین نرخ افزایش را بگیریم، از ابتدای ۹۷ تا پایان ۹۹ تورمِ حداقل ۳۰۰ درصدی را بر ما تحمیل کرده‌اند؛ هزینه‌های زندگی در طول کمتر از سه سال، حداقل سه برابر شده اما مزد و مستمری واقعاً چند درصد افزایش یافته؛ حتی به صد درصد هم نمی‌رسد!»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۴ آوریل۲۰۲۱