کرونا در ایران؛ ۴۳۴ فوتی در ۲۴ ساعت و ۸۰ هزار فوتی در مجموع

در ۲۴ ساعت گذشته ۴۳۴ نفر بر اثر کرونا در ایران فوت کردند و ۲۱ هزار و ۷۱۳ نفر بیمار جدید در ایران شناسایی شدند که سه هزار ۴۶۷ نفر از آنان بستری شدند. واکسیناسیون افراد بالای۷۰ تا ۷۵ سال از هفته آینده در ایران آغاز می‌شود.

سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت (۲۸ آوریل) اعلام کرد در ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۴۳۴ نفر براثر ابتلا به کرونا فوت کردند. تا کنون در مجموع ۸۰ هزار نفر در ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از داده‌اند.

مجموع بیماران کووید-۱۹ در ایران به دو میلیون و ۴۵۹ هزار و ۹۰۶ نفر رسیده است. پنج هزار و ۳۳۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

طبق گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران در حال حاضر ۱۹۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۵۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۷۴ شهر در وضعیت زرد و ۹ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران تا کنون ۷۴۴ هزار و ۹۱۴ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۹۳ هزار و ۸۴۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۹۳۸ هزار و ۷۵۴ دوز رسیده است.

با وجود آماری که مقامات وزارت بهداشت ایران اعلام کرده‌اند سرعت واکسیناسیون کاهش پیدا کرده است. در ۲۴ ساعت گذشته ۶۵ هزار ۴۴۱ دوز واکسن کرونا در سطح کشور تزریق شده است که طبق گزارش رسانه‌ها ایران حاکی از کاهش ۲۵ درصدی سرعت واکسیناسیون در کشور بوده است.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت از آغاز واکسیناسیون برای جمعیت بالای ۸۰ سال خبر داد. او گفت نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام واکسن وجود ندارد.

به گفته این مقام وزارت بهداشت براساس موجودی واکسن برای افراد پیامک فرستاده خواهد شد و احتمال زیاد از حدود ۲۰ اردیبهشت ثبت نام و فراخوان افراد ۷۰ تا ۷۵ به آنها اطلاع داده خواهد شد.

رئیس گفت جمعیت بالای ۸۰ سال در ایران حدود یک میلیون و ۱۴۵ هزار نفر است که برای این افراد واکسن موجود است. این مقام وزارت بهداشت پیش‌بینی کرده است که واکسینه ۸۵ ساله‌ها تا پایان هفته آینده تمام شود.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۹ آوریل۲۰۲۱