یک موسسه بین المللی ، تاسیس پایگاه موشکی “حاجی‌آباد” سپاه پاسداران در هرمزگان را فاش ساخت

موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، در لندن،  با انتشار تصاویر تازه ماهواره ای ، از “تاسیس یک مجموعه موشکی جدید سپاه پاسداران  متشکل از هفت جایگاه شلیک موشک ، در نزدیکی حاجی‌آباد در استان هرمزگان، ” خبر داد.

به گزارش  این موسسه، این پایگاه وابسته به سپاه پاسداران، برای پرتاب موشک های بالستیک با سوخت جامد از نوع “فاتح” تاسیس شده است.

با توجه به خطر گسترش توانایی‌های موشکی حکومت ایران، احداث این سایت جدید توجه سرویس های اطلاعاتی بین المللی را به خود جلب خواهد کرد.

جو دمپسی، تحلیل‌گر دفاعی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک،در این باره گفته است  که  تاسیسات جدید در جنوب ایران در شیبی خاص در دامنه کوه به صورتی قرار گرفته که هدف آن استقرار موشک‌ها برای یک نشانه‌گیری دقیق است. دامنه تند کوه و شیب خاص هفت جایگاه شلیک رو به جهتی مشخص است که موجب نگرانی پایگاه‌های هوایی نظامی مستقر در عربستان سعودی و بحرین می‌شود.

‌وی افزود: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد موشک‌های فرورفته در دامنه شیب‌دار به طور مداوم به سوی مناطق وسیعی از عربستان سعودی، و به طور بالقوه ریاض، نشانه گرفته شده است.

به گفته جو دمپسی، این منطقه عربستان همچنین محل استقرار تعدادی از پایگاه‌های نظامی از قبیل مرکز بزرگ لجستیکی نیروی هوایی آمریکا است.

پایگاه حاجی‌آباد در استان هرمزگان دست‌کم ۱۴ موشک از آخرین مدل موشک‌های “ذوالفقار” یا “دزفول”را دارد که قابلیت حمل یک کلاهک بزرگ ۳۵۰ کیلوگرمی را دارد.

در ادامه این گزارش آمده است که ده‌ها سلاح دیگر هم در این پایگاه ذخیره شده است.

انتشار این گزارش‌ها همزمان با آن صورت می‌گیرد که علاوه بر نگرانی‌ها از تشدید برنامه هسته‌ای،‌ انتقادها به برنامه موشکی جمهوری اسلامی هم قوت گرفته است.

اما حکومت ایران  بارها ساخت سلاح هسته‌ای را رد کرده و هدف از توسعه موشکی خود را «دفاع از کشور» خوانده است.

تحلیلگر موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک گفته است : این  نخستین مکان برای هدف شلیک موشک‌های سوخت جامد است.

دمپسی معتقد است این محل همچنین برای موشک‌های دوربردتر هم به کار می‌رود.

در ادامه این گزارش آمده است که این پایگاه که در سال ۲۰۱۹ میلادی ساخته شده و از طریق تونل‌های زیرزمینی قابل دسترس است، با داشتن یک موقعیت ثابت به سپاه پاسداران امکان “واکنش سریع” و “افزایش دقت” را می‌دهد.

مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، یک ویژگی مشترک موشک‌های فاتح، پرتاب افقی نه عمودی آنهاست. همچنین اکثر موشک های دارای برد تقریبی ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر هستند اما نوع پیشرفته و سبک آن ۵۰۰ کیلومتر نیز برد دارند.

در این گزارش نوشته شده است : در حالی که سازه‌های سایت حاجی آباد در برابر حملات هوایی از بالا به پایین آسیب پذیر هستند، مشخص نیست که چرا تهران هیچ نوع پوشش متحرکی را به عنوان سپری در برابر ماهواره‌های جمع آوری اطلاعات ایجاد نکرده است.

برگرفته ای از سایت رادیو پیام اسرائیل، ۷ مه ۲۰۲۱