فرزانه انصاری فر به دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان احضار شد

فرزانه انصاری فر، شهروند ساکن بهبهان و خواهر فرزاد انصاری فر، یکی از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸، روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، طی ابلاغیه ای به دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان احضار شد. در این احضاریه از او خواسته شده است که طی مدت ۵ روز از تاریخ دریافت ابلاغیه در این شعبه حاضر شود.

بر اساس این ابلاغیه که در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان صادر و به وی ابلاغ شده است، از خانم انصاری فر خواسته شده تا ظرف مدت ۵ روز در این شعبه حاضر شود.
وی پیشتر در تاریخ ۵ اردبیهشت ماه نیز طی ابلاغیه ای به این شعبه احضار شده بود. خانم انصاری فر همچنین در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه نیز به اداره اطلاعات بهبهان احضار شده بود.

همزمان با احضار ۵ اردیبهشت خانم انصاری فر تعداد دیگری از شهروندان از جمله زینب علی پور، علی کاظمی و میلاد رمضانی اصل در رابطه با همین پرونده احزار شده بودند. با توجه به حضور دستکم ۷۱ شهروند در پرونده مشترک این شهروندان، احتمال می رود تعداد احضار شدگان بیش از این تعداد بوده باشد. این موضوع توسط هرانا در حال بررسی است.

فرزانه انصاری فر در آبان ماه ۹۹، جهت رسیدگی به اتهامات “توهین به رهبری، مشارکت در اخلال در نظم و آسایش عمومی و بر هم زدن امنیت کشور و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی” به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان احضار شده بود.

خانم انصاری فر شب پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه سال گذشته در جریان تجمع اعتراضی در میدان بانک ملی بهبهان بازداشت و به زندان سپیدار اهواز منتقل و نهایتا در تاریخ ۳ مرداد ۹۹ با تودیع قرار از زندان آزاد شد.

۲۶ تیرماه سال گذشته مردم بهبهان در میدان بانک ملی این شهر در اعتراض به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی سال گذشته” اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. شمار زیادی از شهروندان معترض در جریان این تجمع و تعدادی پس از پایان اعتراضات در منازل خود بازداشت شدند. هرانا پیشتر طی چند گزارش ضمن احراز هویت شماری از بازداشت شدگان از بازداشت ده‌ها شهروند در ارتباط با این اعتراضات خبر داد.

در جریان اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان تعدادی از شهروندان ساکن این شهر ازجمله مهرداد دشتی نیا، محمود دشتی نیا، فرزاد انصاری فر، محمدحسین قنواتی، احسان عبدالله نژاد و محمد حشم دار با شلیک گلوله نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند. هرانا همچنین در تاریخ ۱ آبان‌ماه سال گذشته از صدور حکم ۱۰۹ سال حبس و ۲۵۹۰ ضربه شلاق برای ۳۶ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان در بهبهان توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان بهبهان خبر داد.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۱۲ مه ۲۰۲۱