۵۰درصد روستاهای شمال سیستان‌ و بلوچستان به دلیل بی‌آبی «تخلیه» شد؛ قطع آب و برق با دمای ۵۰ درجه!

شهبخش گرگیج نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها می‌گوید ۵۰درصد روستاهای شمال این استان به دلیل خشکسالی از جمعیت خالی و تخلیه شده و روستاییان اقدام به کوچ کرده‌اند.

شهبخش گرگیج نماینده سیستا‌ن و بلوچستان در گفتگویی با روزنامه «همشهری» که امروز یکشنبه ۹ خردادماه منتشر شده، از شروع مهاجرت از شمال این استان «از چندی پیش» خبر داده و گفته است که اکنون پنجاه‌درصد این مناطق خالی از سکنه شده است.

به گفته‌ی او، هنوز روستاها صد درصد تخلیه نشده‌اند اما اغلب جمعیت آنها مهاجرت کرده‌اند.

گرگیج مهاجرت‌ها را «مستمر» خوانده و مثال‌ آورده «روستایی که ۱۰۰خانوار داشته، الان ۴۰ خانوارش باقی‌مانده و بقیه مهاجرت کرده‌اند.»

به گفته‌ی این نماینده در شورای عالی استان‌ها، «۴۰ تا ۵۰درصد روستاها در حال تخلیه هستند.»

بر اساس اظهارات او، «بدون حل مشکلات مبدا این مهاجرت‌ها نمی‌توان جلوی این پدیده را گرفت. البته هنوز هم عده‌ای هستند که به زمین‌هایشان تعلق خاطر دارند و حتا اگر باران هم نبارد، آن را ترک نمی‌کنند جوان‌های امروزی این شرایط را تحمل نمی‌کنند. دنبال راهی می‌گردند که شرایط زندگی در آن مناسب‌تر باشد.»

گرگیج اضافه کرد: در این شرایط فقط پیرمردها و پیرزن‌ها در روستا باقی می‌مانند و روستایی که جمعیت جوانش را از دست دهد، دیگر هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد».

او می‌گوید: «آورد آبی حوزه سیستان با ۵ شهرستانی که دارد، بیشتر از رودخانه هیرمند اســت. یعنی هرچه باران در این قسمت ببارد، باز هم اثرات زیست محیطی بر مناطق شمال استان ندارد، مگر اینکه آب رودخانه هیرمند در دریاچه هامون و چاه نیمه‌ها بریزد. درست است که منطقه ما کم باران است، اما کم آب نیست. آنهم به دلیل وجود رودخانه‌های این منطقه است. تنها سرمایه روستایی‌های ما زمین‌هایشان است؛ وقتی آب درست
و حسابی برای کشت و زرع‌شان وجود نداشته باشد، به طرف شهرها مهاجرت می کنند».

گرگیج به مشکلات مردم پس از مهاجرت هم اشاره کرد و گفت که «زندگی مردم وابسته به کشاورزی است و برخی هم دامداری می کنند. بعد از مهاجرت شغل مناسبی پیدا نمی‌کنند.»

۵۱درصد مردم استان سیستان و بلوچستان ساکن روستا هستند که با بحران بی‌آبی، مهاجرت آنان باعث بروز معضلات اجتماعی مانند بیکاری، فقر، حاشیه‌نشینی و به طبع آن اعتیاد، خشونت‌ و بزهکاری شده است.

گزارش‌های منتشر شده از این استان حاکی از اعلام وضعیت زرد آب‌ و هوایی توسط هواشناسی این استان با افزایش بی‌سابقه دمای هواست. اکنون دمای هوا به نسبت سال‌های قبل در این استان ۵ درجه گرم‌تر شده و این گرما به ویژه با کمبود آب، موجب قطع آب، برق و اینترنت در سطح وسیع در شهرها و روستاها شده است.

در حالی‌ که قطع برق در سراسر کشور به معضل بزرگی بدل شده، در این استان همزمان با دمای بسیار گرم هوا، زندگی مردم سیستان و بلوچستان  سخت‌تر از پیش شده بطوری‌که قطع ناگهانی و پی‌ در‌ پی برق در دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد و کار نکردن کولرها دیگر از تحمل مردم خارج است.

طبق اعلام محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان، هشدار سطح «زرد» افزایش دمای هوا به ویژه در شهرستان‌های «ایرانشهر، بمپور، تفتان، خاش، دلگان، راسک، زابل، زهک، سراوان، سرباز، سیب و سوران، فنوج، قصرقند، گلشن، مهرستان، میرجاوه، نیکشهر، نیمروز، هامون، هیرمند، چابهار، کنارک، دشتیاری و زاهدان» اعلام شده است.

بر این اساس احتمال  بروز بیشتر «گرمازدگی، خسارت به محصولات کشاورزی و مرغداری‌ها» و «افزایش مصرف آب و برق در روزهای آینده وجود دارد.»

این عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان توصیه کرد «برای عبور از موج گرما نسبت به صرفه‌جویی و مدیریت تامین آب و برق، تهویه مناسب گلخانه‌ها و مرغداری‌ها و برداشت محصولات رسیده باغی و زراعی اقدام شود.»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۳۱ مه ۲۰۲۱