خبر درگذشت زندانی سیاسی ساسان نیک‌نفس در زندان بزرگ تهران تایید شد

پس از انتشار خبر درگذشت ساسان نیک‌نفس از جانب چند رسانه و فرد آگاه، خبرگزاری ایسنا نیز این خبر را تایید کرد. او از بیماری‌های گوناگون رنج می‌برده است.

شامگاه دوشنبه، ۱۷ خرداد (هفتم ژوئن) ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران اعلام کرد که ساسان نیک‌نفس در بیمارستان فیروزآبادی تهران درگذشته است.

این زندانی سیاسی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور”، “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری” به هشت سال زندان محکوم شده بود. بر اساس قانون مجازات اسلامی پنج سال این حکم قابل اجرا بود.

در گزارش ایسنا آمده است که نیک‌نفس “۳۵ مرتبه توسط پزشکان متخصص اعم از اعصاب و روان، دندانپزشکی، متخصص داخلی، روانپزشک، روانشناس و پزشک عمومی ویزیت گردیده و در چهار نوبت با هماهنگی دادیار ناظر زندان به مراکز درمانی و آزمایشگاهی خارج از ندامتگاه اعزام شده بود”.

انتقاد از عدم رسیدگی

در مقابل، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) نوشت، بر اساس “برخی گزارشات” علت مرگ این زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، “عدم رسیدگی مناسب پزشکی و تعلل در اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان است”.

در گزارش هرانا آمده است که نیک‌نفس از بیماری‌هایی گوناگون، از جمله دیابت، کبد چرب، ورم معده، فشارخون بالا و مشکلات اعصاب و روان رنج می برده است.

این رسانه حقوق بشری نوشت، در پی وخامت حال و خونریزی شدید از دهان و بینی زندانی ۳۶ ساله در روزهای گذشته، او به بهداری زندان منتقل گردیده اما “با اعزام او به بیمارستان خارج از زندان مخالفت شده بود”.

هرانا در ادامه تاکید کرده است که این زندانی سیاسی با وجود شرایط نامناسب جسمی یازده ماه گذشته را در حال تحمل حبس بوده است.

وکیل مدافع نیک‌نفس گفته است که در ملاقات با او، آثار خودزنی بر روی دست‌هایش قابل مشاهده بوده است.

از ساسان نیک نفس دو دختر هشت و نه ساله به جا مانده است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۸ ژوئن ۲۰۲۱