رکود و گرانی در بازار لوازم خانگی؛ مردم توان خرید ندارند، فعالان صنفی به فکر تعطیلی یا تعویض شغل‌اند

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از رکود کامل بازار لوازم خانگی خبر داده و گفته تقاضا در بازار وجود ندارد. این در حالیست که قیمت لوازم خانگی همچنان رو به افزایش است و بسیاری از مردم توان خرید لوازم خانگی نو را ندارند.

محمدحسین اسلامیان نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی معتقد است که «همه منتظر هستند که انتخابات تمام شود و همچنین سرنوشت مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها مشخص می‌شود. به هیچ وجه نمی‌توان در مورد بازار پیش‌بینی کرد اما این دو فاکتور تاثیر بیشتری خواهند داشت.»

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از احتمال تعطیلی واحدهای تولید و فروش لوازم خانگی در صورت ادامه رکود خبر داده و گفته که «اگر این رکود ادامه‌دار باشد قطع به یقین برخی از واحدهای صنفی مجبور خواهند بود که تغییر شغل دهند یا واحد صنفی خود را تعطیل کنند. لوازم خانگی صنفی نیست که با چند ماه رکود واحد صنفی تعطیل شود اما اگر ادامه‌دار باشد شاید بسیاری تغییر شغل را ترجیح دهند.»

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی همچنین احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار را رد کرده است: «هر اتفاقی هم رخ دهد، قطعا هیچ کالایی ارزان نمی‌شود. اگر همه عوامل مثبت باشند، مذاکرات به نتیجه برسد و انتخابات هم تمام شود، نهایتا وارد ثبات قیمت می‌شویم. یعنی حتی با مطلوب بودن همه فاکتورها، چیزی ارزان نمی‌شود تنها ممکن است به ثبات برسد؛ چرا که با توجه به این نرخ دستمزد، بیمه، حامل‌های انرژی و مولفه‌های تولید حتی اگر قیمت ارز ثابت باشد، تنها می‌توانیم بگوییم که قیمت کالاها ثابت می‌ماند.»

این توضیحات در حالی مطرح شده که قیمت انواع لوازم خانگی طی ماه‌های گذشته از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. این گرانی البته از چند سال پیش آغاز شده و حالا دیگر بسیاری از مردم توان خرید لوازم خانگی نو را ندارند.

مقامات حکومتی سال گذشته با افزایش رقم وام ازدواج موافقت کردند تا شاید زوج‌های جوان با استفاده از این وام بتوانند بخشی از وسایل مورد نیاز خود را برای تشکیل زندگی مشترک خریداری کنند. با اینهمه بسیاری از زوج‌های جوان معتقدند افزایش وام ازدواج به دلیل گرانی روزافزون لوازم خانگی نتوانست گره‌گشای آنان در تهیه لوازم ضروری برای شروع زندگی مشترک باشد.

حیدر انصاری‌فرد رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی خراسان‌ جنوبی درباره گرانی لوازم خانگی گفته که قیمت لوازم خانگی در خراسان‌جنوبی فقط در ابتدای سال ۱۰ درصد افزایش داشته و از طرف دیگر ثبات قیمت نیز در این بازار وجود ندارد و افزایش قیمت‌ها ادامه دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی خراسان جنوبی افزوده که «متأسفانه گرانی قیمت لوازم خانگی، مردم را به سمت خرید کالاهای دست دوم سوق داده است و چندی پیش خودم موردی را دیدم که نسبت به خرید یخچال دست دوم اقدام کرده بود که آن هم مشکلات عدیده‌ای داشت.»

یکی از دلایل افزایش قیمت لوازم خانگی در بازاری که نیمی از آن با کالای قاچاق اشباع شده، افزایش نرخ ارز است. با افزایش نرخ ارز قیمت کالاهای خارجی در بازار افزایش می‌یابد اما با کاهش نرخ ارز این قیمت‌ها کم نمی‌شوند.

از سوی دیگر پس از بازگشت تحریم‌ها بسیاری از برندهای خارجی که نمایندگی رسمی در ایران داشتند، مانند ال‌جی و دِوُو از ایران رفتند. دولت مدعی شد که با حمایت از تولیدکنندگان داخلی نخواهد گذاشت بازار لوازم خانگی نابسامان شود. با اینهمه تولیدکنندگان داخلی ضمن افزایش حجم تولید، به دلیل نبود رقیب رسمی، قیمت‌ها را به شدت افزایش دادند بطوریکه غالب برندهای داخلی هم طی چهار سال گذشته ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

اکنون قیمت برخی برندهای ساخت ایران از قیمت برندهای خارجی در دیگر کشورها گران‌تر است و همین موضوع سبب نامطلوب شدن بازار صادرات ایران شده است.

محمد حسین اسلامیان نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نیز وضعیت صادرات لوازم خانگی را نیز نامطلوب توصیف کرده است: «برندهایی که در کشورهای اطراف ما وجود دارند، کالاهایی با قیمت کمتر به فروش می‌رسانند، بنابراین ما هنوز در بخش صادرات موفق نیستیم. در مورد کالاهایی مانند کولر آبی یا یک سری از آبگرمکن‌ها که دیگر کشورها تولید نمی‌کنند و تنها ما تولید داریم، می‌توانیم صادرات کنیم. اما چطور می‌توانیم ماشین لباسشویی که در ایران قیمت تمام شده آن ۱۳ میلیون تومان است، در کشورهای اطراف که یک ماشین لباسشویی برند ۷ یا ۸ میلیون تومان قیمت دارد، صادر کنیم؟ اصلاً امکان ندارد.»

اسلامیان درباره تفاوت قیمت لوازم خانگی در داخل و خارج از کشور گفته است: «با احتساب نمونه‌ای ماشین لباسشویی که با همان ابعاد و وزن در داخل ایران ۱۲ میلیون تومان و خارج از کشور ۸ میلیون تومان است، لوازم خانگی حدود ۳۰ درصد در کشور گران‌تر است.»

اکبر پازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران نیز درباره قیمت‌ بالای لوازم خانگی گفته که «فروش لوازم خانگی در راکدترین حالت خود به سر می‌برد و قدرت خرید مردم به صفر رسیده ‌است، ولی انجمن تولیدکنندگان همین‌طور قیمت لوازم خانگی را بالا می‌برد. وقتی ۷٠ درصد مواد اولیه در داخل کشور تولید می‌شود و قیمت دلار هم پایین آمده دلیلی برای افزایش قیمت محصولات وجود ندارد. یخچالی که سال ۹۶، یک و نیم میلیون تومان بود الان ۳٠ میلیون فروخته می‌شود.»

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی اما معتقد است تورم و عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان داخلی علت افزایش قیمت‌ها است: «موضوع افزایش تولید با رشد قیمت متفاوت است، چراکه افزایش تولید بر اساس نیاز بازار صورت گرفته اما افزایش قیمت در ابتدای سال و با در نظر گرفتن شاخصه‌های تورمی و همچنین افزایش دستمزدها انجام شده است. مواد اولیه که از بورس کالا خریداری می شود به‌رغم اختلاف ۲۰ درصدی که باید با نرخ جهانی داشته باشد به واسطه محاسبه با نرخ روز ارز غالبا بیش از قیمت‌های جهانی به دست تولید کننده می‌رسد بنابراین چاره‌ای جز افزایش قیمت وجود ندارد.»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۰ ژوئن ۲۰۲۱