رابرت مالی: همه تحریم‌های دوران ترامپ لغو نمی‌شوند

آمریکا ادعای ایران در ارتباط با لغو تحریم‌ها را تکذیب کرد. رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته است همه تحریم‌های وضع شده علیه ایران در دوره ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا لغو نخواهند شد. 

آمریکا روز جمعه ۴ تیر (۲۵ ژوئن) ادعاهای مقامات ارشد ایران مبنی بر لغو کلیه تحریم‌های این کشور علیه صنایع نفت و کشتیرانی را تکذیب کرد.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران گفت شش دور مذاکرات برجام در وین ادامه داشته ولی تا کنون توافقی حاصل نشده است. او تاکید کرد همه چیز به موضعی که ایران می‌خواهد اتخاذ کند، بستگی دارد.

آقای مالی این اظهارات را در مصاحبه با پایگاه “آن پی آر” بیان کرد.

رابرت مالی در ادامه گفت ایرانی‌ها در چارچوب مذاکرات وین خواهان لغو تمامی تحریم‌هایی شدند که بعد از سال ۲۰۱۸ توسط دولت ترامپ اعمال شده است. این مقام آمریکایی اما افزود “این خواسته ایران زیادی است”.

نماینده آمریکا در امور ایران همچنین تاکید کرد که کشورش آماده رفع تحریم‌هایی هست که برای بازگشت این کشور به برجام ضروری است و این شامل همه تحریم‌های دوره ترامپ نمی‌شود.

رابرت مالی در مصاحبه خود از ایران خواست میزان غنی‌سازی اورانیوم را کاهش دهد، انباشت و نوع سانتریفیوژهای مورد استفاده را محدود کند و به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اجازه بازرسی دهد.

این سخنان مالی دو روز پس از اظهاراتی مطرح شده است که مقام‌های ایرانی ادعا کرده بودند تحریم‌ها لغو خواهند شد.

محمود واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری در ایران روز چهارشنبه دوم تیر از توافق برای برداشتن تحریم‌های نفتی و کشتیرانی از سوی آمریکا خبر داده بود.

واعظی همچنین گفته بود که در آخرین مذاکرات وین که یک‌شنبه گذشته متوقف شد بر سر لغو تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت رهبر جمهوری اسلامی نیز توافق شده است.

طبق گفته واعظی اگر ایران برجام را رعایت کند ۱۰۴۰ تحریم اعمال شده توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برداشته می‌شود.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در همان روز بلافاصله به این سخنان واعظی واکنش نشان داد و گفت “تا بر سر همه‌چیز توافق نشود، بر سر هیچ موضوعی توافق نخواهد شد”.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۶ ژوئن ۲۰۲۱