گرمای بالای ۵۰ درجه در کشور؛ هشدار در مورد گرمازدگی، قطع برق و افزایش آتش‌سوزی جنگل‌ها!

در حالی که کشور با بحران قطع آب و برق بطور گسترده روبروست، سازمان هواشناسی با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به افزایش دمای هوا در برخی مناطق تا بالای ۵۰ درجه سانتی‌گراد هشدار داده است.

درحالی که کشور با بحران جدی قطع آب و برق بطور وسیع روبروست و خسارات جانی و مالی بسیاری بر اثر قطع مکرر برق بر کار و زندگی مردم وارد شده، سازمان هواشناسی در اطلاعیه‌ای از تسلط موج هوای گرم بر کشور خبر داد.

در این اطلاعیه هشدار داده شده که دمای هوا در برخی مناطق کشور طی امروز و فردا تا بالای ۵۰درجه سانتی‌گراد نیز خواهد رسید.

بر این مبنا، توده‌های هوای گرم امروز جمعه ۱۸ تیرماه و شنبه ۱۹ تیرماه مناطق خوزستان، جنوب ایلام و شرق کرمان را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

در اطلاعیه‌ی سازمان هواشناسی به مخاطرات «گرمازدگی»، «افزایش مصرف حامل‌های انرژی» و «احتمال آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها» هشدار داده شده و توصیه شده که مردم مصرف انرژی به ویژه برق و آب را مدیریت کنند، از ترددهای غیرضروری در ساعات گرما بپرهیزند و مزارع خود را شب‌ها آبیاری کنند.

این در حالیست که پژوهش‌های جهانی نشان می‌دهد مصرف برق ایرانی‌ها کمتر از میانگین جهانی است!

موج گرما هم‌اکنون نیز ۱۸ شهرستان در استان خوزستان را به تعطیلی کشانده و با اعلام استانداری اداره‌های این استان به دلیل افزایش دمای هوا و پیش‌بینی دمای بالای ۵۰ سانتی‌گراد، روز شنبه ۱۹ تیرماه در این استان تعطیل خواهد بود.

براین اساس، دستگاه‌های اجرایی و اداره‌های شهرستان‌های اهواز، آبادان، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، هویزه، کارون، حمیدیه، باوی،شوشتر، امیدیه، آغاجاری، رامشیر، شوش، کرخه، ماهشهر، هندیجان و شادگان به جز مراکز امدادی، درمانی، بهداشتی، بخش‌های دارای نوبت کاری ، تولیدی و عملیاتی، خدمات شهری شهرداری‌ها، اورژانس ۱۱۵، آتش نشانی و بیمارستان ها روز شنبه ۱۹ تیرماه دایر نخواهند بود.

در هفته‌های گذشته گرمای شدید هوا در چندین نوبت باعث تعطیلی مراکز اداری شد، به ویژه اینکه قطع مکرر برق در گرم‌ترین تابستان، امکان زندگی عادی را از مردم گرفته است.

دمای هوا در بسیاری از شهرهای خوزستان در ساعات ظهر از ۵۰ درجه سانتی‌گراد نیز فراتر رفته است. از این رو، موج گرما موجب کاهش تردد شهروندان در ساعات روز در بسیاری از شهرهای خوزستان شده است

آنگونه که محمد سبزه‌واری مدیرکل هواشناسی خوزستان امروز گفته، گرما در استان خوزستان و دمای بالای ۵۰ درجه تا دوشنبه هفته‌ی آینده در مناطق غربی، جنوبی و مرکزی ادامه دارد.

محمد سبزه‌زاری افزود: «همچنین وزش باد‌ها تا اواسط هفته آینده در برخی مناطق غربی، جنوبی و مرکزی متوسط و گاهی شدید خواهد بود و احتمال برخاستن گرد و خاک محلی و موقتی برای ساعاتی در بعد از ظهر‌ها وجود دارد.»

در شبانه‌روز گذشته، شوش با ۵۰.۷ و ایذه با ۲۴.۶ درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان خوزستان گزارش شده‌اند.

آنگونه که سازمان هواشناسی از پیش‌بینی پنج روز آینده گزارش داده، امروز و فردا شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۰ در استان‌های ساحلی دریای کاسپین، شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ارتفاعات خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات البرز مرکزی در برخی ساعات رگبار، وزش موقت باد شدید، رعد و برق و کاهش نسبی دما به وقوع خواهد پیوست.

در جنوب سیستان‌ و‌ بلوچستان و شرق هرمزگان نیز در سه روز آینده در بعد از ظهر افزایش ابر و بارش پراکنده با گاهی رعد و برق پیش بینی می‌شود. در مناطق شرقی کشور اما در ۵ روز آینده، باد شدید همراه با گرد و خاک خواهد وزید.

همچنین تا فردا در برخی مناطق استان‌های خوزستان، ایلام، تهران، قزوین، البرز، تهران، سمنان و مرکزی وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک پیش‌بینی شده. طی دو روز آینده شرق دریای عمان موّاج خواهد بود.

دمای هوای اهواز طی امروز تا دوشنبه هفته آینده ۵۰ درجه بالای صفر خواهد بود. آسمان تهران امروز آفتابی، سرعت باد جنوبی ۱۱ تا ۱۹ کیلومتر در ساعت و حداکثر دما آن ۳۸ درجه پیش‌بینی شده است.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۰ جولای ۲۰۲۱