بیش از ۶۲ درصد زنان ایران خانه‌دار هستند

به گزارش خبرگزاری ایسنا، درحالی که حدود ۶۲.۱ درصد از زنان کشور “خانه‌دار” هستند، تعداد قابل توجهی از زنان، خانه‌‏داری را شغلی پرزحمت، یک‌نواخت و بی‌ارزش تلقی می‏‌کنند.

نگاهی به آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سرشماری سال ۹۵ تهیه شده است، در خصوص وضعیت زنان خانه‌دار کشور نشان می‌دهد که به طور میانگین حدود ۶۲.۱ درصد از زنان ۱۰ ساله و بیشتر در سن کار، خانه‌دار هستند. همچنین ۵۹.۷ درصد زنان ۱۰ ساله و بیشتر در نقاط شهری کشور و ۶۸.۳ درصد زنان نقاط روستایی کشور، خانه‌دار هستند.

شهلا کاظمی‌پور، جمعیت‌شناس، در باره این پرسش که چرا برای نرخ‌گیری جمعیت خانه‌داری، سن زنان را از ۱۰ سال محاسبه می‌کنند، به خبرگزاری ایسنا می‌گوید: « در سرشماری آمار، در جدول وضع فعالیت، سن از ده سال به بالا محاسبه می‌شود که براساس آن افراد به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می‌شوند، در این جداول گروه فعالان به شاغل و بیکار و غیر فعالان به محصلان و خانه‌داران تفکیک می‌شود.»

او می‌گوید، بسیاری زنان روستایی با اینکه در حوزه کشاورزی و دامداری شاغل هستند، اما بنا به ملاحظاتی از جمله نپرداختن مالیات، به هنگام سرشماری خود را خانه‌دار معرفی می‌کنند.

نقل از دویچه وله