روز درخشان ورزش ایران با مدال‌های طلا و نقره در پارالمپیک توکیو

کاروان ورزشی ایران روز ۱۸ اوت (۶ شهریور) به نخستین مدال طلا در پارالمپیک توکیو دست یافت. روح‌الله رستمی در وزنه‌برداری قهرمان پارالمپیک توکیو شد. امان‌الله پاپی نیز در پرتاب نیزه برنده مدال نقره شد.

روز شنبه ۱۸ اوت (۶ شهریور)، روز پُرفروغی برای ورزش ایران در پارالمپیک توکیو بود. چندین ساعت پس از پیروزی تیم ملی والیبال نشسته ایران در برابر ملی‌پوشان آلمان، کاروان ورزشی ایران کسب نخسین مدال طلای خود در پارالمپیک توکیو را جشن گرفت.

روح‌الله رستمی، ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران در دسته وزنی منهای ۸۰ کیلوگرم با مهار وزنه ۲۳۴ کیلوگرمی، مدال طلای پارالمپیک توکیو را از آن خود کرد.

روح‌الله رستمی در رقابت برای کسب مدال طلا موفق شد از سد رقیب‌های مطرح خود از کشورهای چین، اوکراین، یونان، گرجستان، کلمبیا، ایتالیا و برزیل عبور کرد.

گفتنی است که رکورد پارالمپیک این دسته وزنی نیز در اختیار یک ورزشکار ایرانی دیگر است. مجید فرزین با مهار وزنه ۲۴۰ کیلوگرمی در پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو با کسب مدال طلا، ثبت رکورد در دسته وزنی منهای ۸۰ کیلوگرم وزنه‌برداری پارالمپیک را به خود اختصاص داد.

مدال نقره پرتاب نیزه برای امان‌الله پاپی

در رشته وزنه‌برداری و در ماده پرتاب نیزه، ملی‌پوش ایران امان‌الله پاپی برنده مدال نقره شد. پاپی در بهترین پرتاب خود موفق شد نیزه را به طول ۴۹ متر و ۵۶ سانتیمتر پرتاب کند.

حامد حیدری، ملی‌پوش پیشین ایران که در پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو با پیراهن تیم ملی ایران در رقابت‌های  پرتاب نیزه برنده مدال نقره شده بود، موفق شد در پارالمپیک توکیو به عنوان عضو تیم ملی آذربایجان، با رکورد ۵۱ متر و ۴۲ سانتیمتربرنده مدال طلا شود.

نخستین پیروزی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران

تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در سومین دیدار خود در بازی‌های پارالمپیک توکیو در دیدار مقابل ملی‌پوشان الجزایر با نتیجه ۸۱ بر ۴۷ پیروز شد.‬ این نخستین پیروزی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در پارالمپیک توکیو پس از ناکامی در برابر تیم‌های ملی استرالیا و ایالات متحده آمریکا است. تیم ملی ایران در چهارمین رویارویی خود روز یکشنبه ۷ شهریور (۲۹ اوت) به دیدار تیم ملی بریتانیا می‌رود.

کاروان ورزشی ایران پس از پایان چهارمین روز پارالمپیک توکیو با کسب یک مدال طلا و دو نشان برنز، در پله بیست‌و‌پنجم جدول مدال‌ها قرار گرفته است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۹ اگوست ۲۰۲۱