ژنرال میلی می‌گوید آمریکا ممکن است با طالبان در عملیات «ضد تروریستی» همکاری کند

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۰ شهریور در یک کنفرانس خبری از عملیات تخلیه افراد از فرودگاه کابل تمجید کردند.

این نخستین کنفرانس خبری مقام‌های ارشد نظامی آمریکا پس از پایان ماموریت نظامی این کشور در افغانستان بود. جو بایدن٬ رئیس جمهوری آمریکا ۳۱ اوت را به عنوان آخرین روز ماموریت نیروها در افغانستان تعیین کرده بود.

گروه طالبان ۱۶ روز پیش از پایان این مهلت٬ توانست با تصرف کابل به حکومت دولت محمد اشرف غنی پایان دهد. هم اینک طالبان کنترل تمامی کشور، به جز پنجشیر را در اختیار دارد.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، در این کنفرانس خبری تاکید کرد، مشخص نیست که آیا گروه «بی‌رحم» طالبان تغییر کرده است یا نه.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا تصریح کرد که همکاری اخیر با طالبان در فرودگاه کابل الزاماً الگویی برای رابطه با این گروه در آینده نیست.

ژنرال مارک میلی گفت: در جنگ شما برای کاهش خطر ماموریت و نیرو ، آنچه را که ضروری است و باید انجام دهید، انجام می‌دهید.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا با این حال گفت احتمال دارد ایالات متحده با طالبان در عملیات ضد تروریسم همکاری کند.

تمجید از عملیات تخلیه افراد از کابل

وزیر دفاع آمریکا هم در این کنفرانس خبری گفت، ما عملیات تاریخی خود را برای تخلیه (افراد) به پایان رساندیم و به آخرین ماموریت جنگ ایالات متحده در افغانستان خاتمه دادیم.

لوید آستین تصریح کرد، طولانی‌ترین جنگ آمریکا به پایان رسیده است.

او در ادامه نسبت به دو هزار و ۴۶۱ نیرو و پرسنلی که در طول جنگ در افغانستان جان خود را از دست دادند، ادای احترام کرد. لوید آستین همچنین از بیش از ۲۰ هزار مجروح که هنوز «زخم‌ها جنگ» در افغانستان را با خود دارند، تقدیر کرد.

لوید آستین تاکید کرد که عملیات تخلیه افراد از فرودگاه پایتخت افغانستان، بزرگترین عملیات تخلیه افراد غیرنظامی در تاریخ هوایی آمریکا بود.

وزیر دفاع آمریکا گفت، (این عملیات) قهرمانانه و تاریخی بود و امیدوارم همه آمریکایی‌ها با اتحاد از نیروهای ما به خاطر شجاعت و دلسوزی آنها تقدیر کنند.

در جریان عملیات تخلیه افراد از فرودگاه بین المللی حامد کرزی، نیروهای آمریکایی بیش از ۱۲۴ هزار را طی تقریبا سه هفته به خارج از افغانستان منتقل کردند.

آمریکا روز دوشنبه به ماموریت نظامی خود پس از ۲۰ سال در افغانستان پایان داد. طی این ۲۰ سال بیش از ۸۰۰ هزار آمریکایی برای نبرد با گروه القاعده و طالبان به کشور افغانستان اعزام شدند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته گفت که او چهارمین رئیس جمهوری بود که با این مسئله زمان پایان دادن به جنگ در افغانستان مواجه بود.

جو بایدن تاکید کرد که با استقرار هزاران سرباز آمریکایی و صرف میلیاردها دلار در افغانستان، امنیت و ایمنی آمریکا افزایش نخواهد یافت.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲ سپتامبر ۲۰۲۱