آمریکا واردات سوخت از ایران توسط حزب‌الله لبنان را «بازی برای روابط عمومی» خواند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ مهرماه گفته است، اقدام حزب‌الله لبنان برای واردات سوخت از ایران به دلیل کمبود شدید سوخت در این کشور٬ راه حل پایداری برای بحران انرژی در لبنان نیست و بازی برای «روابط عمومی» است.

حزب الله لبنان، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، طی هفته‌های اخیر محموله‌های سوختی را از ایران در بندر بانیاس سوریه دریافت و به کشور لبنان منتقل کرده است. تاکنون سه نفتکش ایران محموله‌های سوختی به سوریه رسانده‌اند و قرار است ایران محموله‌های بیشتری برای حزب‌الله لبنان ارسال کند.

لبنان با بحران شدید انرژی مواجه است. این بحران، یکی از پیامدهای بحران گسترده اقتصادی و مالی در این کشور از سال ۲۰۱۹ است که باعث سقوط پول ملی شد و بیش از سه چهارم مردم را به فقر کشاند.به دلیل سقوط ارزش پولی ملی و از بین رفتن ذخایر ارزی لبنان، این کشور قادر نیست سوخت مورد نیاز خود را بخرد و با سوبسید عرضه کند.

ند پرایس ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری خود به خبرنگاران گفت: واردات سوخت از کشوری مانند ایران که تحت تحریم‌های گسترده‌ای قرار دارد، راه حل پایداری برای بحران انرژی لبنان نیست.

وی اضافه کرد: ما از تلاش برای یافتن راه حل‌های شفاف و پایدار در زمینه انرژی که به رفع کمبود حاد انرژی و سوخت لبنان کمک کند، حمایت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد، از نظر ما حزب الله یک بازی برای روابط عمومی انجام می‌دهد و به دنبال راه حل سازنده برای مشکل نیست.

با این حال ند پرایس نگفت که آیا لبنان با توجه به واردات سوخت از ایران مشمول تحریم‌های آمریکا خواهد شد یا نه.

این در حالی است که نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان هفته گذشته واردات محموله‌های سوخت از ایران توسط گروه حزب‌الله را «نقض حاکمیت لبنان» دانست.

مخالفان حزب‌الله در لبنان می‌گویند که خرید سوخت از ایران، این کشور را که هم‌اکنون نیز دچار سختی‌های بسیار است در معرض خطر تحریم‌ها قرار می‌دهد، خاصه با توجه به این که واشینگتن حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی گذاشته است.

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز گذشته در فرودگاه بیروت، پایتخت لبنان، گفت: «جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی از کمک و حمایت از لبنان دریغ نخواهد کرد.»

دولت لبنان می‌گوید یارانه سوخت سالانه ۳ میلیارد دلار از بودجه دولت را می‌بلعد و دیگر توان خرید بنزین به قیمت‌های بین‌المللی و فروش داخلی آن با قیمت کمتر را ندارد و در ماه‌های گذشته اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است.

یک کارشناس امور انرژی هم پیشتر در واکنش به محموله ۳۳ هزار تنی گازوئیل نفتکش فاکسون به «نشنال نیوز» گفته بود، این میزان از گازوئیل تنها می‌تواند مشکل سوخت لبنان را برای سه روز حل کند.

آمریکا از سال ۱۹۹۵ حزب الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۸ اکتبر ۲۰۲۱