روسیه به ایران اجازه نمی‌دهد از چاه‌های گازی دریای خزر برداشت کند

رئیس انجمن صنفی “سی‌ان‌جی” می‌گوید طبق معاهده و توافق ایران و روسیه تا زمانی که تراز گاز ایران مثبت است و تولید به نسبت مصرف داخلی جوابگو است جمهوری اسلامی حق استخراج از هشت منابع گازی دریای خزر را ندارد.

طبق توافق با روسیه ایران حق برداشت از هشت حلقه چاه بزرگ گازی در دریای خزر را ندارد
اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی “سی‌ان‌جی” روز دوشنبه ۱۰ (اول نوامبر) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت طبق توافق قبلی با روسیه ایران حق برداشت از هشت حلقه چاه بزرگ گازی در دریای خزر که در محدوده آبی ایران است را ندارد.

به گفته دادرس تا زمانی که تراز گاز ایران مثبت است و تولید به نسبت مصرف داخلی جوابگو است رژیم اسلامی حق استخراج منابع گازی دریای خزر را ندارد.

رئیس انجمن صنفی “سی‌ان‌جی” در ادامه همچنین گفته است استخراج گاز ایران در خزر از چاه‌های محدوده خود توجیه اقتصادی ندارد و ایران فعلا نباید به فکر منابع گازی دریای خزر باشد.

رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی ایران درباره علت این موضوع توضیح داده است که در حال حاضر روسیه ۱/ ۱۸ درصد از ذخایر گاز دنیا را داراست و این رقم در مورد ایران ۹/ ۱۷ درصد است. اگر ایران از خزر هم گاز استخراج کند این رقم به ۲/ ۱۸ درصد رسیده و در مقام بالاتری از روسیه قرار می‌گیرد. به گفته دادرس طبق توافق‌هایی که قبلا با روسیه صورت گرفته نباید چنین شود و روسیه همچنان باید در صدر باشد.

انجمن صنفی کارفرمایی CNG (گاز طبیعی فشرده) در سال ۱۳۸۳ در وزارت کار و امور اجتماعی به ثبت رسیده و دفتر مرکزی آن در تهران واقع شده است.

رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی هیچ توضیحی درباره جزئیات توافق و یا قرارداد ایران با روسیه نداده و درباره زمان بسته شدن قرارداد هم اظهار نطر نکرده است. بسته شدن چنین قراردادی می‌تواند مواضع ایران را در بهره‌برداری از منابع انرژی خزر تضعیف کند.

ایران در بخش جنوبی دریای خزر یعنی عمیق‌ترین نقطه خزر واقع شده است و کارشناسان امور گازی گفته‌اند که استخراج نفت و گاز در محدوده ایران با توجه به منابع عظیم گازی جمهوری اسلامی در سایر نقاط کشور که به سهولت به آن دسترشی دارد مقرون به صرفه نیست.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۲ نوامبر ۲۰۲۱