نخستین دیدار تیم ملی با ویلموتس

مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی فوتبال در نشست خبری پیش از دیدار مقابل سوریه اظهار داشت: دو بازی دوستانه داریم تا پتانسیل بازیکنان را بررسی کنم.

وی افزود: در مورد وضعیت بدنی بازیکنان باید بگویم که بیشتر آنها ۱۵ روز است که مسابقه نداده اند و از شرایط بازی دور بودند که سعی کردیم آنها را برای این دو بازی آماده کنیم و بازیکنان هم انگیزه بالایی دارند.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران خاطرنشان کرد: این دو بازی که قبل ازآمدن من هماهنگ شده، فرصتهای خوبی هستند تا از وضعیت تیم شناخت پیدا کنیم، هر چند بازیکنان در شرایط بدنی ایده آل نیستند اما هم من و هم بازیکنان این انگیزه را داریم که در این دو بازی توانایی هایمان را نشان دهیم.

ویلموتس در خصوص سبک مورد علاقهاش گفت: من مربی ای هستم که مالکیت توپ را دوست دارم تا بتوانیم با تصاحب توپ بازی را کنترل کنیم با این حال بلاک کردن توپ و پرس را هم لازم داریم تا بتوانیم بازی حریف را کنترل کنیم. این نوع بازی تهاجمی را همیشه به همراه داشته ام و در تیم ملی بلژیک و ساحل عاج هم این شکل بازی را دنبال میکردیم.

وی در مورد نحوه گزینش و انتخاب بازیکنان گفت: وقتی شما کشوری را نمیشناسید، بهتر است به گذشته رجوع کنید و من هم از ترکیب ایران در جام جهانی و جام ملتها استفاده کردم اما قطعاً بعد از این دو بازی به نفرات دیگری هم خواهیم رسید و لیگ را تحت نظر خواهیم داشت. سعی خواهیم کرد بازیکنان جوان را به تیم ملی دعوت کنیم و کم کم تا افق سال ۲۰۲۱ سعی خواهیم کرد تیمی جوان و یکدست داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی در واکنش به این مسئله که تیم ایران ۸ سال با کارلوس کیروش با بازی دفاعی اش تحسین شده و او آیا این سبک بازی را ادامه خواهد داد، تاکید کرد: این بستگی به بازیکنانی دارد که در اختیار خواهیم داشت و همانطور که میدانید ما سردار آزمون و سامان قدوس را در این بازی نداریم، با این حال من همیشه به دنبال سبکی تعادلی میان دفاع و حمله بوده ام. با این همه همانطور که گفتم همیشه بازی تهاجمی همراه با مالکیت توپ را میپسندم و با توجه به بازیکنانی که در اختیار داریم، سبک بازیمان را انتخاب میکنیم. اگر تیم ملی ایران در این ۸ سال تدافعی بازی کرده، شاید همچنان دنبال همین سبک بازی باشد اما این موضوع در تفکرات من نیست و به دنبال بازی تعادلی میان دفاع و حمله هستیم.

ویلموتس در خصوص اینکه تیم ایران چند سال است در رتبه نخست آسیا قرار دارد و چشم انداز او با تیم ملی ایران چیست، گفت: بحث رنکینگ برای ما چندان مهم نیست و این مهم است که به جام جهانی راه پیدا کنیم و برای سومین بار متوالی این کار را انجام بدهیم. این هدف اصلی ما خواهد بود. در مورد سبک بازی هم گفتم دنبال ایجاد تعادل بین بازی تهاجمی و تدافعی هستیم اما این به حریف شما هم بستگی دارد. مثلا شما نمیتوانید مقابل برزیل مالک توپ باشید و باید سبک بازیتان را نسبت به این تیم انتخاب کنید. من سعی خواهم کرد بازیکنان را در پست خودشان به کار بگیرم و در بلژیک هم این کار را انجام دادیم و موفق بودیم، چون شما با سه روز تمرین در تیم ملی نمیتوانید پست بازیکنان را تغییر بدهید. پس ما بازیکنان را در پست خودشان در تیم باشگاهی شان بازی میدهیم و سعی میکنیم آنها را در همان پست تقویت کنیم. همچنین ما از نزدیک بازیهای لیگ ایران را رصد خواهیم کرد تا بازیکنان شایسته را دعوت کنیم.بازی تیم ملی با سوریه فردا ساعت ۱۹:۴۵ در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد .