تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت پدرام عبهر، شهروند بهائی

پدرام عبهر، شهروند بهائی ساکن تهران، علیرغم گذشت ۹ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشتگاه یک نهاد امنیتی به سر میبرد. آقای عبهر در تاریخ ۳۰ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ماموران در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل پدری وی در شیراز برخی از لوازم شخصی این خانواده و همچنین تصاویر، کتب و آثار مرتبط با آیین بهائی را ضبط کرده و با خود بردند. بعلاوه ماموران در تاریخ ۲ آذرماه، به همراه این شهروند بهائی جهت بازرسی، به منزل او در تهران مراجعه کردند.

آقای عبهر در تاریخ ۳۰ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران پس از بازداشت، ضمن تفتیش منزل پدری وی در شیراز برخی از لوازم شخصی از جمله سند منزل مسکونی، قاب عکس ها و کتب مرتبط با آئین بهائی، شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه و تلفن های همراه اعضای خانواده و همچنین لپتاپ و هارد درایو این شهروند را ضبط کرده و با خود بردند. ماموران سپس در تاریخ ۲ آذرماه به همراه این شهروند بهائی جهت بازرسی، به منزل وی در تهران مراجعه کردند.
به گفته یکی از دوستان خانوادگی آقای عبهر، علیرغم پیگیری های مکرر خانواده پدرام، تاکنون از سوی دادسرای شیراز پاسخ روشنی در خصوص دلایل بازداشت و محل نگهداری فرزندشان به آنان داده نشده است. همچنین لوازم شخصی خانواده پدرام از جمله مدارک شناسایی خانواده، کماکان تحت توقیف نهاد امنیتی نامشخصی بوده و به آنان بازگردانده نشده است.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص آقای عبهر به هرانا گفته بود: پدرام عبهر ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه از شیراز راهی بوشهر شد. وی درحالیکه مدت کوتاهی جهت استراحت در دشت ارژن توقف کرده بود، پیش از حرکت مجددا توسط ۳ اتومبیل ناشناس محاصره و پس از بازداشت به منزل والدینش در شیراز بازگردانده شد. ماموران که تعداد آن ها حدود ۱۳ تن بوده منزل خانواده این شهروند بهائی را تفتیش کردند”.

به گفته این منبع مطلع، در تاریخ ۱ آذرماه پدرام عبهر از بازداشتگاه یک نهاد امنیتی در شیراز به دادسرای شیراز منتقل شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت، اتهامات مطروحه، نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری این شهروند اطلاعی در دسترس نیست.

پدرام عبهر ۳۷ ساله، مجرد و شهروند بهائی ساکن تهران است.

اسکایلر تامپسون، مسئول روابط خارجی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در رابطه با این خبر گفت: این سازمان به شدت اعمال تبعیض آمیز علیه اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم می کند. ما از ایران می‌خواهیم که گام‌های مشخصی بردارد تا اطمینان حاصل شود که ایرانیان بخصوص شهروندان بهائی می‌توانند از آزادی‌های مذهبی، از جمله انجام آزادانه امور مذهبی مورد نظر خود برخوردار شوند.
شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)،۱ دسامبر ۲۰۲۱