بایدن: مصمم هستیم آمریکایی‌های زندانی را به خانه برگردانیم

جو بایدن در دومین سال گروگان گرفته شدن مارک فرریکس در افغانستان، از طالبان خواست این کهنه سرباز و همکار پروژه‌های عمرانی را آزاد کنند. او بر عزم جدی واشنتگن برای آزادی همه آمریکایی‌های زندانی در خارج کشور تاکید کرد.

رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای به مناسبت دومین سال گروگان گرفته شدن یک شهروند ایالات متحده به دست طالبان، تهدید امنیت غیرنظامیان را غیرقابل قبول و گروگان‌گیری را اقدامی ظالمانه و بزدلانه خواند.

در این بیانیه خطاب به طالبان آمده است: «طالبان پیش از آن که به فکر کسب مشروعیت باشد، باید مارک فرریکس را آزاد کند. این قابل مذاکره نیست.»

هیچ دولتی در جهان هنوز دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

مارک فرریکس که ۵۹ سال دارد، یک کهنه سرباز نیروی دریایی آمریکاست و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ در حالی که در یک پروژه عمرانی مشارکت داشت، در کابل ربوده شد.

ربایش فرریکس یک ماه قبل از توافق خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان انجام گرفت. گفته شده او در اختیار شبکه حقانی قرار دارد که شاخه افراطی و عامل بسیاری از حملات خونبار انتحاری است.

جو بایدن در بیانیه خود تاکید کرد دولت او برای بازگرداندن هر آمریکایی زندانی یا به اسارت گرفته شده در خارج از این کشور، از هیچ تلاشی فروگزار نخواهد کرد.

گمان می‌رود مارک فرریکس آخرین آمریکایی گروگان گرفته شده در افغانستان باشد. او به مدت یک دهه در پروژه‌های عمرانی این کشور مشغول به کار بود.

خانواده فرریکس از دولت ایالات متحده به دلیل کم‌کاری برای نجات و آزادی او انتقاد کرده‌اند. خواهر او در یادداشتی در واشنگتن پست از جمله نوشته است: «آقای رئیس جمهور برادرم را به خانه برگردانید.»

بایدن در حالی بر عزم واشنگتن برای آزادی زندانی‌ها و گروگان‌های آمریکایی تاکید کرده که بری روزن، گروگان سابق این کشور در ایران، دو هفته قبل در وین و در برابر هتل محل مذاکرات هسته‌ای، در فراخوان به آزادی زندانیان آمریکایی یا دوتابعیتی در ایران، اعتصاب غذا کرد.

نزار زاکا، دیگر شهروند آمریکایی نیز که چهار سال در ایران زندانی بود، بری روزن را در این اقدام اعتراضی همراهی کرد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفته که آزادی زندانیان آمریکایی در ایران، پیش‌شرط توافق با تهران است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲