حمله تروریستی حوثی‌ها به امارات همزمان با سفر رئیس‌جمهوری اسرائیل

امارات عربی متحده اعلام کرد در ساعات اولیه روز دوشنبه یک موشک بالستیک را که از سوی شورشیان حوثی یمن شلیک شده بود رهگیری و منهدم کرد.

این حمله موشکی که سومین مورد طی هفته‌های اخیر محسوب می‌شود همزمان با سفر اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل به امارات عربی متحده روی داد. خبرگزاری دولتی امارات گزارش داد که حمله موشکی روز دوشنبه تلفاتی در بر نداشت و قطعات موشک منهدم شده در منطقه‌ای غیرمسکونی سقوط کرد.

از سوی دیگر مسئولان ترافیک هوایی امارات عربی متحده اعلام کردند که حمله موشکی نیروهای حوثی یمن تاثیری بر پروازهای مسافربری از مبداء و به مقصد امارات نگذاشته است. این در حالی است که دادستان کل این کشور گفت افرادی که از موشک‌های شلیک شده، رهگیری یا انهدام آنها عکس یا تصویر ویدئویی منتشر کنند تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

تصمیم دادستان کل امارات در عمل گزارش و بررسی حملات موشکی حوثی‌ها به امارات را برای خبرنگاران دشوار خواهد کرد.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی شورشیان حوثی درباره حمله موشکی به امارات گفت که به زودی اطلاعیه‌ای درباره «حمله به عمق خاک امارات» منتشر خواهد شد.

رئیس‌جمهوری اسرائیل روز یکشنبه در امارات با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی دیدار کرده بود. خبرگزاری دولتی سوریه ساعاتی پس از انتشار خبر رهگیری و انهدام موشک بالستیک از سوی امارات عربی متحده گزارش داد که اسرائیل حمله‌ای هوایی به حومه دمشق انجام داده است. ارتش اسرائیل تاکنون به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل در دیدار خود از امارات، که اولین سفر وی به این کشور محسوب می‌شود گفت که اسرائیل خواهان تقویت روابط با ابوظبی است و از نیازهای امنیتی این کشور حمایت می‌کند.

حملات موشکی شورشیان حوثی یمن برای امارات عربی متحده که خود را کشوری امن برای جذب سرمایه‌های خارجی معرفی می‌کند چالشی جدی محسوب می‌شود.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲