وال استریت ژورنال: با هر توافق هسته‌ای جدید فاصله ایران با بمب اتم کمتر می‌شود

به گزارش وال استریت ژورنال، مقام‌های آمریکایی می‌گویند که هر توافق هسته‌ای جدید، احتمالاً ایران را در موقعیتی قرار می‌دهد که به زمانی کمتر از یک سال برای تامین سوخت بمب اتم نیاز داشته باشد.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز پنج‌شنبه ۱۴ بهمن (۳ فوریه) از قول مقام‌های آمریکایی نوشت که به این ترتیب و نسبت به توافق برجام، ایران به زمان ”بسیار کمتری” برای تامین سوخت بمب اتم احتیاج دارد.

بر پایه این گزارش، مقام‌های دولت بایدن در اواخر سال میلادی گذشته به این نتیجه رسیدند که برنامه هسته‌ای ایران بیش از حد پیشرفت کرده است به گونه‌ای که نمی‌توان بازه زمانی ۱۲ ماه را همچنان برای گریز هسته‌ای این کشور در نظر گرفت.

اگرچه بازه زمانی ”یک ساله” برای گریز هسته‌ای جمهوری اسلامی به روشنی در متن برجام نیامده اما مبنای این توافق بر آن بود که در صورت خروج ایران از چهارچوب‌های برجام با هدف تامین سوخت هسته‌ای لازم برای ساخت بمب اتم، این کشور باز هم یک سال زمان نیاز داشته باشد.

بر اساس این گزارش، کوتاه‌تر شدن زمان مورد نیاز ایران برای گریز هسته‌ای، شک و تردیدهای جدیدی را درباره توانایی دولت بایدن برای مذاکره و دستیابی به یک توافق قوی‌تر و طولانی‌تر ایجاد می‌کند.

به گفته مقام‌های آمریکایی، در صورت بازگشت ایران به برجام، ”بخش عمده‌ای” از تحریم‌های آمریکا علیه ایران که در زمان دولت ترامپ وضع شده بود، لغو خواهند شد.

در همین خصوص، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر صریح درباره گزارش وال ‌استریت ژورنال خودداری کرد اما گفت که دولت بایدن اطمینان دارد که دستیابی به توافق ”به نگرانی‌های فوری درباره عدم اشاعه اتمی پاسخ می‌دهد”.

او تاکید کرد: «تنها چند هفته فرصت داریم تا تفاهم را به نتیجه برسانیم چرا که پس از آن، سرعت پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، بازگشت به برجام را غیرممکن خواهد کرد».

پنجره احیای برجام؛ بسیار بسیار بسته‌تر

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ بهمن (۲ فوریه) گفت که پنجره فرصت برای احیای برجام در وین در حال بسته شدن است.

ند پرایس در پاسخ به سوالی درباره روند مذاکرات احیای برجام در وین تصریح کرد: «ما خود را در مجموعه‌ای از شرایط ناگوار می‌بینیم؛ به این معنی که پنجره‌بازگشت به برجام بسیار بسیار بسته‌تر می‌شود».
او گفت: «چنانچه ایران به نقطه‌ای برسد که پیشرفت‌های هسته‌ای آن، مزایای عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای ذکر شده در برجام را از بین ببرد، پیگیری بازگشت متقابل به برجام دیگر فایده‌ای نخواهد داشت».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد که در این صورت ”ما باید به دنبال مسیر دیگری باشیم”.

به گفته او، دلیل اینکه زمان گریز هسته‌ای ایران از چند ماه به ”چند هفته رسیده” این است که ایران خود را به توافقی که دولت ترامپ از آن خارج شد، پایبند نمی‌داند.

یک روز پیش از این اظهارات، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هشدار داد که ایران چنانچه تصمیم به ساخت سلاح هسته‌ای بگیرد، تنها ”کمتر از سه تا چهار هفته” با تهیه مواد مورد نیاز آن فاصله دارد.

باب منندز که شامگاه سه‌شنبه در سنای آمریکا سخن می‌گفت، ضمن مخالفت با ادامه مذاکرات وین، از دولت بایدن خواست برای مقابله با برنامه هسته‌ای و موشکی ایران و همچنین حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه، ”سیاست جدیدی” را اتخاذ کند.

گفتنی است، هشتمین دور مذاکرات احیای برجام در پایتخت اتریش که از ششم دی‌ماه (۲۷ دسامبر) آغاز شد از روز شنبه دچار وقفه‌ای چند روزه شده تا مذاکره‌کنندگان برای رایزنی و دریافت دستورالعمل‌ها به پایتخت‌های خود بازگردند.

گفته شده که با این اقدام مذاکرات وارد مرحله نهایی شده است. آلمان، فرانسه و بریتانیا ماه‌هاست که با روسیه و چین برای نجات توافق اتمی سال ۲۰۱۵ میان ایران و آمریکا میانجی‌گری می‌کنند.

گفته می‌شود که گفت‌وگوها اواخر هفته جاری از سرگرفته می‌شوند.مقامات وزارت خارجه آمریکا بارها هشدار داده‌اند که زمان اندکی برای کسب توافق باقی است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۴ فوریه ۲۰۲۲