هشدار مجلس به رئیسی؛ ۶ شرط برای توافق در وین

به دنبال نامه ی ۲۰۰ تن از جمهوری خواهان به جو بایدن که او را تهدید کرده بودند نباید در توافقنامه ی احتمالی وین هیچ تضمینی به جمهوری اسلامی بدهد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز درخواست مشابهی را از ابراهیم رئیسی مطرح کرده و برای توافق نامه ی وین شش شرط اعلام کردند.

این ۲۵۰ نماینده مجلس در بیانیه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس حکومت اسلامی تاکید کردند که با خط قرمز قرار دادن منافع ملت ایران بدون اخذ تضامین لازم متعهد به هیچ توافقی با بدعهدان نشوید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در نشست علنی امروز- یکشنبه (۱ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی بیانیه با امضای ۲۵۰ نفر از نمایندگان خطاب به وی قرائت شد.

در این بیانیه آمده است: مذاکرات ایران در مورد رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران به نقطه حساسی رسیده است ما نمایندگان مردم عزیز و سرفراز ایران ضمن تشکر نسبت به دیپلماسی فعال و عزتمندانه حضرتعالی و تیم مذاکرات ضمن همکاری های لازم توجه شما و مسئولان مذاکرات را به نکات زیر جلب می کنیم:

۱_دولت ظالم و تروریست آمریکا و نیز دنباله روان ضعیف و ذلیل آمریکا یعنی سه کشور اروپایی در طول هشت سال گذشته نشان دادند که به هیچ تعهدی پایبند نبوده و از هر وسیله ممکن جهت ضربه وارد کردن به منافع ملت ایران استفاده و حتی بر خلاف تمام قوانین دنیا دارو را نیز علیه ملت ایران تحریم کردند و بر این اساس باید از تجربیات سابق درس عبرت بگیریم و با خط قرمز قرار دادن منافع ملت ایران بدون اخذ تضامین لازم متعهد به هیچ توافقی با بدعهدان نگردیم .

۲-دولت تروریست آمریکا و سایر کشورهای عهد شکن غربی باید تضمین دهند که از برجام خارج نمی‌شوند.

۳- رژیم آمریکا و سایر کشورهای طرف برجام باید تعهد دهند که از مکانیزم ماشه استفاده نخواهند کرد.

۴- رژیم آمریکا و سه کشور اروپایی باید به ملت ایران تعهد دهند که تحریمها علیه ملت ایران به بهانه‌های واهی هسته‌ای، تروریسم ،موشکی و حقوق بشر را لغو کنند از جمله باید تحریم های کاتسا ،کاتسا یوترن و آیسا حذف شوند.

۵ -در مقام اجرا باید ابتدا آمریکا و سایر بدعهدان برجام به تعهدات خود در قبال تحریم‌ها عمل کنند و بعد از راستی‌آزمایی ایران به سراغ انجام تعهدات خود رفته و آن را انجام دهد.

۶- مطابق ماده ۷ قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است انجام تعهدات طرف غربی در لغو تحریم ها به ویژه تحریم های نفتی ، بانکی و بازگشت پول صادرات به صورت بانکی و بدون هیچ مشکلی را به مجلس شورای اسلامی گزارش کنند و در صورت تایید و تصویب، مجلس می‌تواند نسبت به گامهای کاهشی در زمینه هسته ای اقدام نماید.

برگفته از سایت اخبار روز، ۲۰ فوریه ۲۰۲۲