افزایش ۷۷ درصدی صادرات گاز ایران به ترکیه در سال ۲۰۲۱

ترکیه واردات گاز از ایران در سال ۲۰۲۱ را نسبت به سال قبل ۷۷ درصد افزایش داده و به ۹ میلیارد و ۲۴۸ میلیون متر مکعب رسانده است.

اوج‌گیری صادرات گاز ایران به ترکیه در حالی است که ایران از ابتدای پاییز امسال با کسری شدید گاز مواجه بود و برخی نیروگاه‌های برق و بخش صنعتی مجبور به استفاده از سوخت بسیار آلاینده مازوت به جای گاز طبیعی شدند. ایران در سال گذشته سهمی ۱۶ درصدی در گاز مصرفی ترکیه داشته است.

بر اساس گزارش جدید مرکز آمار ترکیه، این کشور همچنین واردات گاز از روسیه را حدود ۴۳ درصد افزایش داده و به نزدیک ۲۴ میلیارد متر مکعب رسانده است. جمهوری آذربایجان نیز ۸.۳ میلیارد متر مکعب گاز تحویل ترکیه داده است.

این کشور همچنین بیش از ۸ میلیارد متر مکعب گاز نیز از طریق ترکیه به اروپا ترانزیت کرده است. ایالات متحده نیز پارسال صادرات گاز مایع به ترکیه را ۵۶ درصد افزایش داده و به بالای ۴.۷ میلیارد متر مکعب رسانده است.

در مجموع، واردات گاز از طریق خطوط لوله و گاز مایع در سال گذشته با رشدی ۲۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ به حدود ۶۰ میلیارد متر مکعب رسیده که یک رکورد تاریخی است.

علت اوج‌گیری واردات گاز ترکیه، افت تولید برق آبی به خاطر خشکسالی‌ها و افزایش سوخت نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق بوده است.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲۶ فوریه ۲۰۲۲