تاریخ سازی دختران هندبال ایران با کسب نایب قهرمانی آسیا و راهیابی به رقابتهای جهانی ۲۰۲۲

شانزدهمین ‌دوره رقابت‌های هندبال قهرمانی آسیا در آلماتی قزاقستان با نایب قهرمانی دختران ایران و راهیابی این تیم به رقابتهای قهرمانی جهان ۲۰۲۲ اسلوونی، به پایان رسید.

تیم ملی جوانان دختر ایران در رقابتهای قهرمانی دختران زیر بیست سال آسیا که از ۱۶ تا ۲۱ اسفند به میزبانی قزاقستان برگزار شد، با سه پیروزی مقابل تیمهای تایلند، هند و ازبکستان و‌ یک شکست در مقابل قزاقستان، موفق به کسب مدال نقره و عنوان نایب قهرمانی شد.

پیشتر قرار بود این رقابتها در ازبکستان برگزار شود اما اوایل دی ماه میزبانی این مسابقات، تغییر کرد. این تنها اتفاق بزرگ این رقابت‌ها نبود. تیم کره جنوبی، مدعی قهرمانی و اولین حریف ایران نیز در آستانه برگزاری تورنمنت، از حضور در این رویداد انصراف داد تا تعداد تیم‌های شرکت کننده در این رقابت‌ها به پنج تیم کاهش پیدا کند.

در مسابقات هندبال جوانان دختر آسیا، تیم هند، به‌رغم شکست مقابل ایران به دلیل امتیاز بیشتر ، به مقام نخست رسید.

ایران دوم شد و قزاقستان، میزبان این مسابقات نیز عنوان سوم را کسب کرد.

بدین ترتیب در پایان این رقابت‌ها، تیم‌های ملی هند و ایران مستقیما به مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی اسلوونی راه یافتند.

رقابتهای جهانی اسلوونی اول تا دوازدهم تیرماه سال۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

در جمع دختران هندبال ایران، هانیه کریمی و‌ نگار زنده‌بودی علاوه بر حضور در این بازی‌ها، در تیم بزرگسالان در اسپانیا نیز حضور داشتند. هانیه ویسی و‌ مهربان بدوی هم دیگر بازیکنان کلیدی تیم ایران بودند ضمن اینکه هانیه ویسی، عنوان برترین بازیکن پست پخش این رقابتها را از آن خود کرد.

لیلا حسینی، هدیه ویسی، نگار زنده‌بودی، سارا موسی‌زاده، فاطمه برات‌پور، هانیه كریمی، معصومه قنبری، مرضیه قاراخانی، مبینا حسن‌نژاد، مهربان بدوی، مائده شهبازی، غزل عادلی، هستی دوخایی، الناز یارمحمدی، آرزو بهمئی و فاطمه مریخ، بازیکنان تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران بودند. غلامعلی اکبرآبادی به عنوان سرمربی، آزاده گیلانی مدیر تیم و مهسا معتمدی و زهرا احمدی‌نیا نیز به عنوان مربی این تیم را همراهی می‌کردند.

پیشتر، تیم ملی هندبال بانوان ایران در مسابقات قهرمانی جهان در اسپانیا درخشید و تیم مردان ایران نیز با درخشش در عربستان، توانست جواز حضور در رقابتهای جهانی ۲۰۲۳ را کسب کند.

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۱۵ مارس ۲۰۲۲