وزیران خارجه و دفاع آمریکا به کی‌یف سفر می‌کنند

آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزیران خارجه و دفاع آمریکا برای دیداربا رئیس جمهور اوکراین عازم کی‌یف می‌شوند. هم‌زمان شهر بندری اودسا مورد حمله موشکی روسیه قرار گرفت.

دو ماه پس از تهاجم روسیه، دو مقام عالی رتبه آمریکایی برای نخستین بار عازم اوکراین می‌شوند. وزیران خارجه و دفاع ایالات متحده قرار است یکشنبه ۲۴ آوریل راهی این کشور شوند.

در آستانه این سفر درگیری‌ها در بسیاری از مناطق اوکراین ادامه دارند و تشدید شده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین با اعلام ملاقات با وزیران خارجه و دفاع آمریکا گفت با این دو در باره “فهرست سلاح‌های ضروری و سرعت تحویل آنها” صحبت خواهد کرد.

مقامات آمریکایی در باره اهداف این سفر اظهار نظری نکردند.

در چند هفته گذشته، مقامات ارشد اروپا از جمله روسای شورا و کمیسیون اتحادیه به کی‌یف رفته‌اند. پس از آن دولت بایدن تحت فشار بوده تا برای نشان دادن همبستگی آمریکا با اوکراین، مقاماتی بلندپایه به این کشور اعزام کند.

رئیس جمهور اوکراین قبلا در مصاحبه با “سی‌ان‌ان” از بایدن دعوت کرده بود برای مشاهده وضعیت کشورش به آنجا سفر کند.

زلنسکی اظهار امیدواری کرده است که آمریکا از تحویل تسلیحات آلمانی به اوکراین نیز حمایت کند. او خواستار آن شده که آلمانی‌‌ها آن چه را که دارند و استفاده نمی‌کنند، به اوکراین بدهند.

در ارتباط با تحویل تسلیحات سنگین به اوکراین در دولت ائتلافی آلمان اختلاف نظر وجود دارد.

دو حزب “سبزها” و دموکرات آزاد (لیبرال‌ها) که شرکای ائتلاف دولتی هستند، برای تحویل تسلیحات بیشتر به اوکراین به اولاف شولتس، صدراعظم فشار می‌آورند.

حزب دمکرات آزاد در نشست خود در روز شنبه ۲۳ آوریل، با صدور بیانیه‌ای خواستار تحویل تسلیحات سنگین آلمانی به اوکراین شد.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۲۴ آوریل ۲۰۲۲