دیدار محرمانه بلینکن با زلنسکی؛ وزیر خارجه آمریکا وعده بازگشایی سفارت را داد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در سفر محرمانه به کی‌یف با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین دیدار کرد. گزارش اسکای‌نیوز حاکی از آن است که بلینکن در این دیدار ۳۲۲ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را متعهد شد و تایید کرد دیپلمات‌های آمریکایی به تدریج به اوکراین بازمی‌گردند.

این نخستین سفر یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی به اوکراین، ۶۰ روز پس از حمله روسیه به این کشور به‌شمار می‌رود.

در این سفر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز آنتونی بلینکن را همراهی می‌کرد.

در این دیدار نمایندگان رسانه‌ها و خبرنگاران اجازه حضور نداشتند. گفته می‌شود که نشست زلسنکی و وزیر امور خارجه آمریکا ۹۰ دقیقه به طول انجامیده است. اما جزییات این سفر تنها زمانی رسانه‌ای شد که وزیر امور خارجه آمریکا و هیات همراه با امنیت به لهستان بازگشتند.

کمک جدید آمریکا به اوکراین حجم کلی کمک‌های ایالات‌متحده به این کشور را به ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار افزایش می‌دهد.

یک مقام آگاه در این زمینه گفت که کمک‌ها توانمندی‌های مورد نیاز اوکراین به‌ویژه در نبرد دونباس را افزایش می‌دهد.

انتظار می‌رود جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا به زودی برژیت برینک از وزارت خارجه را به عنوان سفیر جدید آمریکا در اوکراین معرفی کند.

زلنسکی پیش‌تر در کنفرانس خبری شنبه‌شب اعلام کرده بود که با وزرای خارجه و دفاع آمریکا دیدار خواهد کرد. اما کاخ سفید از تایید این خبر و جزییات آن خودداری کرد.

همزمان به وزارت امور خارجه اوکراین اطلاع داده شده است که دیپلمات‌های آمریکایی که در دو ماه اخیر به لهستان منتقل شده بودند به تدریج به سفارت آمریکا در کی‌یف بازمی‌گردند.

بلینکن متعهد شده است که سفارت آمریکا در نزدیک‌ترین زمان ممکن بازگشایی شود.

رییس‌جمهوری اوکراین پیش از ملاقات با بلینکن ابراز امیدواری کرده بود که انتظار دارد آمریکایی‌ها نتایجی حاصل کنند. او گفت: «شما امروز نمی‌توانید با دست خالی پیش ما بیایید. نه تنها انتظار داریم امتیازهایی بدهید، بلکه توقع داریم به ما سلاح‌های خاص بدهید.»

زلنسکی تاکید دارد که کشورش برای ایستادگی در مقابل تهاجم رسویه به سیستم‌های دفاع هوایی با برد طولانی و جنگنده نیاز دارد.

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت فارسی، ۲۵ آوریل ۲۰۲۲